Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz odwiedzin w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Powód? Bakteria New Delhi

(ezio)
Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wprowadza czasowy zakaz odwiedzin w szpitalu.
Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wprowadza czasowy zakaz odwiedzin w szpitalu. Andrzej Zgiet
Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku podjęła w weekend decyzję o wstrzymaniu odwiedzin we wszystkich klinikach w szpitalu. Miało to związek ze spodziewaną dużą liczbą osób odwiedzających. Szpital próbuje w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii Klebsiella Pneumoniae typ New Delhi.

Od początku marca obecność tej bakterii stwierdzono u 18 pacjentów (stan na dzień 27 marca, tendencja spadkowa w stosunku do lutego, gdzie przypadków odnotowano 32). Chorzy są izolowani i poddani specjalnemu rygorowi sanitarnemu. Dyrekcja szpitala uznała, że kolejnym ważnym elementem, który pozwoli uszczelnić system, będzie edukacja pacjentów i odwiedzających.

Czytaj Walka z bakterią trwa. Na razie bez efektu

W związku z tym przygotowywane są materiały edukacyjno-szkoleniowe (plakaty, ulotki) dla pacjentów i ich rodzin.

- Chcemy przypomnieć, że odwiedzający pacjentów w szpitalu powinni myć ręce, przed kontaktem z odwiedzanym i bezwzględnie przed wyjściem z sali chorych. Odwiedzający nie powinni przemieszczać się po szpitalu, np. zachodząc do sal innych chorych. Powinni bezwzględnie unikać siadania na łóżkach chorych, a także zostawiać wierzchnie ubrania w szatni - informuje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Od poniedziałku zakaz odwiedzin obejmuje 10 klinik, w których na dzień dzisiejszy hospitalizowani są pacjenci, u których w posiewach stwierdzono obecność bakterii Klebsiella Pneumoniae typ NEW Delhi.

Są to kliniki:

  • Oddział Intensywnej Terapii
  • Kl. Kardiochirurgii
  • Kl. Endokrynologii, Diabetologii i Chorób wewnętrznych
  • II Kl. Chirurgii Ogólnej
  • I Kl. Nefrologii
  • Kl. Hematologii
  • Kl. Alergologii i Chorób Wewnętrznych
  • Klinika Ortopedii i Traumatologii
  • Klinika Ginekologii
  • Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantologii

Bakteria New Delhi kolonizuje przewód pokarmowy, żyje też na skórze. Wydalana jest wraz z kałem zarówno osoby chorej, jak i zdrowego nosiciela, (czyli takiego, u którego nie pojawiły się objawy chorobowe). Nie można się nią zarazić np. drogą kropelkową, a jedynie kontaktową, czyli przez brudne ręce czy np. przez niezdyzenfekowaną toaletę. Nie jest groźna dla osoby zdrowej, jest dużym zagrożeniem dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych, z osłabioną odpornością czy po zabiegach operacyjnych. Bakteria staje się niebezpieczna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych (np. przez cewnik moczowy, wenflon lub respirator, a także w czasie zabiegu chirurgicznego). Wówczas może wywołać np. zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego czy zakażenie ran.

Pacjentów, u których stwierdzono obecność bakterii w przewodzie pokarmowych, a nie obserwuje się objawów chorobowych (czyli nastąpiła jedynie kolonizacja przewodu pokarmowego) nie poddaje się leczeniu. W większości przypadków organizm jest w stanie w ciągu 6-12 miesięcy sam zwalczyć bakterię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna