Zakup węgla wiąże się dziś z ryzykiem. Przestępcy czyhają na naiwnych
Oszuści nie śpią i kiedy tylko pojawia się nowa okazja, natychmiast ją wykorzystują. Tak właśnie stało się z zakupem węgla, który okazał się w tym roku bardzo problematyczny. Braki na składach, wysokie ceny i niepewność sprawiły, że więcej osób niż zwykle szuka ofert taniego opału w Internecie. A to idealne warunki dla przestępców, którzy wykorzystują naszą nieostrożność, żeby wyłudzić od nas pieniądze i zniknąć bez śladu.
Poznaj metody oszustów na rynku sprzedaży węgla:
Jak donoszą media, ataki oszustów na osoby kupujące opał zdarzają się coraz częściej. Przykładowo serwis Innpoland.pl podaje, że ktoś stworzył fałszywą wersję strony internetowej spółki Węglokoks Kraj, gdzie rzekomo można nabyć niedrogi węgiel. Oczywiście osoby, które się na to nabiorą, przesyłają pieniądze bezpośrednio na konto przestępców.
Z kolei „Dziennik Bałtycki” opisał przypadek 60-latki, która nabrała się na ofertę zakupu węgla w bardzo przystępnej cenie – 4 tys. zł za 3 tony. Niestety, po przelaniu pieniędzy nie otrzymała opału, a późniejsze śledztwo policyjne wykazało, że ofiarą tego typu oszustów padło w regionie więcej osób, zwłaszcza seniorów.
Szczęścia nie mieli też poszkodowani opisani przez portal Gorlice.naszemiasto.pl. Dwaj mężczyźni padli ofiarą oszustów, choć przy przeglądaniu ofert w Internecie zachowali ostrożność. Gdy trafili na ogłoszenie o sprzedaży węgla w niskiej cenie, najpierw sprawdzili opinie klientów na temat firmy, która prowadziła sprzedaż. Ponieważ wszystko wyglądało dobrze, dokonali zakupu. Sprzedający szybko przestał jednak reagować na próby kontaktu, a opał nigdy nie dotarł pod wskazany adres.
Dowiedz się więcej o metodach oszustów w naszej galerii:
Sięgnij po energię ze słońca
Policja radzi, jak nie wpaść w łapy oszustów
Jak przypomina policja, ofiarami oszustów najczęściej padamy wskutek własnej naiwności lub nieostrożności. Od lat przestępcy kuszą nas przede wszystkim ofertami niezwykle taniego zakupu czegoś, na czym bardzo nam zależy – w tym przypadku węgla na opał. Skuszeni niską ceną, zapominamy o czujności. Tymczasem warto pamiętać, że jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, by mogła być prawdziwa, to najprawdopodobniej... nie jest prawdziwa.
– Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy korzystaniu z wszelkiego rodzaju usług w tym zakresie. Przed dokonaniem transakcji i uiszczeniem zapłaty za opał (węgiel, eko-groszek, olej, pelet itp.), sprawdzenie czy oferent jest wiarygodny i daje gwarancję dostarczenia towaru. Najprostszym sposobem jest dokonanie opłaty po otrzymaniu zamówionego towaru – radzą policjanci z województwa warmińsko-mazurskiego.
Czytaj: Jak rozpoznać kłamcę?
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?