Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim zapalisz...

Iza Wysocka
Mistrz kominiarski z Ostrołęki, Zdzisław Ścibek przypomina, że wszyscy, którzy opalają domy węglem, powinni przynajmniej raz w sezonie skorzystać z usług kominiarza
Mistrz kominiarski z Ostrołęki, Zdzisław Ścibek przypomina, że wszyscy, którzy opalają domy węglem, powinni przynajmniej raz w sezonie skorzystać z usług kominiarza
Ostrołęka. Zima tuż, tuż. Ci, którzy mają piece, nie mogą zapomnieć o wezwaniu kominiarza.

Pamiętajmy, że przynajmniej raz w sezonie trzeba wyczyścić komin, aby ustrzec się groźnych wypadków. Słodkawy smak w ustach i osłabienie, czyli objawy zatrucia tlenkiem węgla, albo głośny wybuch - takie mogą być skutki nieczyszczenia komina.

- Przewody dymowe trzeba sprawdzać dwa razy w roku, wentylację - raz do roku - mówi Zdzisław Ścibek z Ostrołęki, mistrz kominiarski z 37-letnim stażem pracy.

Przewody muszą być szczelne. Gromadząca się na ścianach przewodów kominowych sadza zmniejsza ich przekrój. Powoduje niedrożność.

- Wtedy komin jakby puchnie, rozsadza go od wewnątrz - alarmuje kominiarz. - Przy okazji niedostateczna wentylacja powoduje złe spalanie. Grozi to zarówno zapchaniem pieca smołą, jak i wydzielaniem trującego czadu - ostrzega.

Sadza w kominie może się zapalić, ale także wybuchnąć. Niebezpieczne są również gnieżdżące się w przewodach ptaki.

- Kiedyś moje "przyjaciółki" - kawki znalazłem na głębokości aż ośmiu metrów - mówi Ścibek. - Jedynym sposobem, który może uchronić przed ich zagnieżdżaniem się, jest zakładanie siatek, zarówno na kominy jak i na przewody wentylacyjne.
.
Częstym błędem użytkowników pieców jest spowalnianie spalania zbytnim przymykaniem drzwiczek w piecach. Ma to zapewnić oszczędności. Pozornie. Daje to taki sam efekt, jak niedrożne przewody - złe spalanie. Najwięcej wypadków zdarza się przez to w nocy, gdy ludzie śpią i nie są nawet świadomi tego, że się duszą.

Ale nie tylko piece węglowe mogą być niebezpieczne. Ocieplanie mieszkań grzejnikami gazowymi i elektrycznymi także wymaga ostrożności Pamiętajmy, że nie wolno ich przerabiać, ani samodzielnie reperować. Konieczne jest m.in. zachowanie bezpiecznej odległości od materiałów palnych. Trzeba też koniecznie mieć sprawne bezpieczniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna