MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek i świadczenie dla opiekunów. Wyjaśnia ZUS

(EW)
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS Archiwum
Dyżur redakcyjny. Gościliśmy Katarzynę Krupicką z ZUS-u.

Opiekowałam się przez półtorej roku chorą mamą i pobierałam specjalny zasiłek opiekuńczy. Mama zmarła w grudniu 2016 r. Nie zarejestrowałam się jeszcze w urzędzie pracy. Czy po zasiłku dla bezrobotnych będę mogła ubiegać się o świadczenie przedemerytalne?

Od 1 stycznia br. rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.

Osoba sprawująca opiekę, która utraci prawo do świadczenia lub zasiłku z powodu śmierci swojego podopiecznego, musi - aby otrzymać świadczenie przedemerytalne - spełnić kilka warunków.

Pierwszym jest fakt pobierania świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego przez co najmniej 365 dni. Co ważne, opiekun musi zarejestrować się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna w związku ze śmiercią swego podopiecznego.

Konieczne jest także spełnienie kryterium wieku, czyli w dniu, w którym ustało prawo do otrzymywania świadczenia lub zasiłku, opiekun ukończył 55 (kobieta) lub 60 (mężczyzna) lat oraz osiągnął okres uprawniający do emerytury, wynoszący minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Polecamy też Czy wiesz, kto rządzi Twoim regionem? [QUIZ]

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych musi przypadać bezpośrednio po okresie pobierania (przez co najmniej 365 dni) świadczenia lub zasiłku. Proszę też pamiętać, że prawo do świadczenia przedemerytalnego nie będzie przysługiwać, jeśli po dniu ustania prawa do świadczenia lub zasiłku a dniem zarejestrowania w urzędzie pracy podjęła pani zatrudnienie, które stanowiło tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Jeśli wymienione warunki zostaną spełnione, może pani złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne. Należy to zrobić w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu, poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna