Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze można znaleźć powód do narzekania

ika
archiwum
Tylko 1 proc. mieszkańców województwa uważa się za spełnionych życiowo. Średnia dla Polski jest aż 8-krotnie wyższa! 38 na 100 Podlasian należy do grupy "wiecznych malkontentów". Średnia krajowa to 27 proc.

Mało tego: mieszkańcy Podlaskiego są rekordzistami, jeśli chodzi o odsetek osób, które częściej czują się nieszczęśliwe niż szczęśliwe (17 proc. wobec 7 proc. w kraju). Takie są wyniki badań TNS Polska na grupie pełnoletnich Polaków.

91 proc. Polaków czuje się na co dzień bardziej szczęśliwymi niż przygnębionymi. W Podlaskiem - 82 proc.

- Być może inaczej definiujemy pojęcie szczęścia. Dla jednych to poczucie bezpieczeństwa, dla innych - dobre relacje rodzinne czy sukces finansowy. Twórcy raportu nie precyzują tego - mówi psycholog Wiesława Gołąbek. - Faktem jest, że postawa dystansu chroni nas przed uczuciem porażki. Może to być wynikiem sytuacji gospodarczej lub wynikać z naszej historii.

O zdystansowanym podejściu do życia świadczy fakt, że wśród mieszkańców woj. podlaskiego jest mniej szczęśliwych osób, ale za to w ogóle nie ma "wiecznych pesymistów". Dla porównania: za nieszczęśliwych zawsze i wszędzie uważa się 2 proc. Polaków.

Co wpływa na nasze poczucie szczęścia? Przede wszystkim udane życie osobiste (narodziny dziecka - 39 proc., zawarcie związku małżeńskiego - 11 proc.). Sfera zawodowa jest najistotniejsza tylko dla 2 proc. badanych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna