Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj się za darmo

Urszula Ludwiczak
Ubiegłoroczny marsz profilaktyczny zgromadził kilkuset uczestników
Ubiegłoroczny marsz profilaktyczny zgromadził kilkuset uczestników
Chodzę, biegam, więc jestem - to hasło marszu, jaki w najbliższą niedzielę przejdzie ulicami miasta.

Marsz o godz. 11 wyruszy spod Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod Operę i Filharmonię Podlaską, gdzie zakończy się piknikiem rodzinnym oraz akcją informacyjną. Osoby, które odwiedzą w tym dniu park Konstytucji 3 Maja, będą mieć możliwość skorzystania z bezpłatnych badań oraz porad specjalistów.

Darmowe badania i porady

Organizatorzy przygotowali stoiska m.in.: pomiaru cukru i cholesterolu we krwi, pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiaru ciśnienia RR, pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej. Będzie też można oddać krew w ambulansie Centrum Krwiodawstwa. Będą także stanowiska edukacyjne Narodowego Funduszu Zdrowia, Białostockiego Centrum Onkologii czy Bezpłatnego Punktu Poradnictwa Antynikotynowego oraz liczne konkursy z nagrodami.
Podczas pikniku odbędzie się również bieg zdrowotny, trasą ok. 2 km wokół Akcentu Zoo. Może w nim wziąć udział każdy chętny.

Głównym celem akcji prozdrowotnej jest przekonanie białostoczan do aktywnego trybu życia, uprawiania ćwiczeń fizycznych i rozsądnej diety, bogatej w owoce i warzywa. A także podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Ważna profilaktyka

- Co roku w naszym regionie na nowotwór zaczyna chorować ok. 4 tys. osób - mówi Katarzyna Maksimowicz z Białostockiego Centrum Onkologii.

W naszym regionie wśród kobiet przoduje zachorowalność na raka piersi, jelita grubego, odbytu i odbytnicy oraz jajnika. Panowie najczęściej cierpią na nowotwory płuca, jelita grubego, odbytu i odbytnicy oraz gruczołu krokowego. Te same nowotwory to także najwięksi zabójcy - co roku na raka umiera na Podlasiu ok. 3 tys. osób.

W parku można będzie obejrzeć też jeżdżącą po kraju wystawę pt. "Ocal Chore Miasto", która jest próbą przełamania bariery mówienia o dolegliwościach związanych z jelitem grubym. Obrazuje, jak wielu ludzi każdego roku przegrywa walkę z tym schorzeniem. Na mapie Polski zaznaczone są miasta, które "znikają" w kolejnych dekadach. Podczas ekspozycji zbierane będą podpisy na dostęp do skutecznych terapii leczenia raka jelita grubego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna