MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zboże zżęte, czas odpocząć

Aleksandra Gierwat [email protected]
Do obrzędów żniwnych należy m.in. „oborywanie przepiórki”. Te i inne tradycje będzie można przypomnieć sobie w najbliższą niedzielę.
Do obrzędów żniwnych należy m.in. „oborywanie przepiórki”. Te i inne tradycje będzie można przypomnieć sobie w najbliższą niedzielę.
Dawniej postatnica niosła dziedzicowi wieniec, a ten zapewniał jadło, gorzałkę i muzykę. Wieńce robimy do dziś. Mają być ładniejsze, niż u sąsiada za miedzą.

Konkursy na najładniejszy wieniec to żelazny punkt niemal każdych dożynek. Te dzisiejsze, wielkie i bogato zdobione obrazkami świętych czy też obsypane ziarnami, swym przepychem z pewnością zawstydziłyby swych skromniejszych poprzedników. Określane przez niektórych mianem "nowoczesnych" niewiele mają wspólnego z tradycją.

Dziedzic musiał ugościć

Pierwsze korony z pszenicznych kłosów miały rozmiary dziewczęcej główki. Dziedzicowi, w towarzystwie całej służby, niosły go bowiem postatnice.

- Czyli, gdyby to ująć w duchu sowieckim, przodownice pracy - tłumaczy Antoni Mosiewicz, etnograf z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. - To był przywilej tej panny, która nadawała tempo podczas pracy w polu.

Służba dworska udawała się więc z wieńcem do dziedzica, składała życzenia, a pan w zamian oferował gościnę: jadło, wódkę i opłacał kapelę.

Tradycja upaństwowiona

Takie dożynkowe tradycje sięgają u nas lat 80. XIX w. Obyczaj zmienił się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wówczas podchwyciło go państwo. W latach 30. XX w. rolnicy z całego kraju ściągali do Spały na organizowane przez prezydenta Ignacego Mościckiego dożynki krajowe. Wieńce składano także w niektórych starostwach, województwach czy parafiach, a ceremonia znacznie bardziej przypominała tę, którą znamy dziś.

Po II wojnie światowej dożynki obchodzono na szczeblu centralnym i wojewódzkim, ale po 1989 r. obchody powróciły do gmin i parafii. Dziś nie brakuje rozrywek nawet dla najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna