Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgaga piecze...

Wojtek Nowicki
Jeśli po obfitym posiłku położymy się na prawym boku, możemy być prawie pewni, że "dopadnie" nas zgaga.

Ale skąd się właściwie bierze zgaga? Objawy pojawiają się w związku ze jedzeniem pewnych potraw i napojów. Wiele osób cierpiących na tą dolegliwość, po zastosowaniu przez pewien czas diety wegetariańskiej lub po zrezygnowaniu z posiłków w barach szybkiej obsługi, zauważa, że zgaga ustępuje. Podobnie bywa po zaprzestaniu picia gazowanych napojów.

Odstaw alkohol

Czasem zgagę wywołuje alkohol. Zwłaszcza pity wieczorem, przed położeniem się spać. Również palenie tytoniu sprzyja jej powstawaniu. Podobnie zresztą jak sposób jedzenia - zbyt szybkie i zbyt obfite - bez wstępnej fazy żucia. Nie jest wtedy wytwarzana ślina zawierająca substancje ochraniające błonę śluzową przełyku. Ten zaś jest narażony na żrące działanie soku żołądkowego.

Życie bez zgagi

Zgaga - podobnie zresztą jak i inne tzw. dolegliwości dyspeptyczne - może pojawiać się sporadycznie lub występować regularnie, np. raz w tygodniu przez długi czas. Zgaga, która pojawia się od czasu do czasu, wynika z niezdrowego stylu życia lub złych przyzwyczajeń. Pozbycie się jej jest zatem kwestią zmiany kilku nawyków zdrowotnych. Co takiego należy robić?

@ Nie nadużywaj alkoholu i nie pal tytoniu.
@ Pij dużą ilość płynów w ciągu dnia, ale nie przed pójściem spać. Wstawanie w nocy do toalety może uniemożliwić ponowne zaśnięcie.
@ Jeśli budzi Cię w nocy kaszel i krztuszenie, podłóż pod głowę dodatkową poduszkę. Półsiedząca pozycja zapobiegnie występowaniu objawów zgagi w nocy.
@ Naucz się wstawać zawsze o tej samej porze. W ten sposób przyzwyczaisz organizm do rytmu, który pomoże Ci unikać zbyt wczesnego budzenia się.
@ Kładź się do łóżka tylko wtedy, kiedy chcesz spać, a nie żeby odpocząć.
@ Staraj się kontrolować stres. Nie rozmyślaj o trudach minionego dnia przed położeniem się spać.
@ Aktywność fizyczna pozwoli rozładować codzienne napięcie i stres. Ćwicz w ciągu dnia, ale nie bezpośrednio przed snem.
@ Odżywiaj się prawidłowo i regularnie. Jedz częściej, ale w mniejszych ilościach. Pamiętaj, aby nie najadać się przed pójściem spać. Ostatni duży posiłek zjadaj na trzy godziny przed snem.
@ Nie zaśniesz, jeśli będziesz głodny. Jeżeli odczuwasz głód, zjedz przed snem lekką przekąskę, np. warzywa.
Odpowiednio dobrana dieta jest podstawą leczenia takich dolegliwości, jak zgaga. Trzeba więc wiedzieć, których pokarmów unikać, aby dolegliwość nie pojawiła się np. w nocy.
Idź do lekarza

Zdarza się, że zgaga występuje częściej niż raz w tygodniu. Może być wtedy objawem poważniejszych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego takich. Na przykład choroby refluksowej przełyku. Ale łatwo można - na własną rękę - sprawdzić, czy palenie za mostkiem jest zgagą:
@ Czy pieczenie nasila się w pozycji leżącej (np. w nocy), przy pochylaniu się lub po posiłku?
@ Czy słabnie po przełknięciu śliny lub wypiciu płynów?
@Czy słabnie lub ustępuje po zastosowaniu leków bez recepty?
Odpowiedź twierdząca jest sygnałem, że warto zasięgnąć porady specjalisty.

Zgaga a sen

Jest jeszcze jeden aspekt życia ze zgagą. Aż 60 proc. odczuwających ją osób cierpi na bezsenność.
A budzenie w nocy z uczuciem palenia w przełyku, może wynikać ze złych przyzwyczajeń zdrowotnych. Może też oznaczać poważną chorobę przewodu pokarmowego.

Poza tym osoba niewyspana następnego dnia odczuwa zmęczenie, zniechęcenie, senność. Nie potrafi skupić się na wykonywanej pracy, jest rozdrażniona. Pojawiają się także komplikacje zdrowotne. Cierpiący na bezsenność częściej odczuwają bóle głowy. Następuje u nich zwiększone wydzielanie hormonów stresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna