Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zieliński i Hsieh mistrzami Australian Open w grze mieszanej. To był drugi wielkoszlemowy finał Polaka [ZDJĘCIA, WIDEO]

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Filip Bares
Filip Bares
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jan Zieliński mistrzem gry mieszanej w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Australian Open. Jego partnerką była Su-Wei Hsieh z Tajwanu, a rywalami Brytyjczyk Neal Skupski i Amerykanka Deasire Krawczyk. Za triumf jako para mogą liczyć na premię w wysokości 165 tysięcy dolarów australijskich.

Spis treści

Pierwszy wielkoszlemowy tytuł Zielińskiego

Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh dołączyli do drużyny w ostatniej chwili, gdy 27-letni Polak przejrzał listę zawodniczek szukających partnerów i skupił się na o 11 lat od siebie starszej Tajwance. Od razu udowodnił, że jest jej godny.

Na początku turnieju zaskoczył niesamowitym uderzeniem tuż przy słupku siatki, co wywołało owację na stojąco:

W piątkowym finale zachwyt wzbudziła również jednak z akcji, w której Zieliński został przelobowany, zdołał jednak jeszcze dobiec do piłki i uderzył idealnie wyważonym "hot-dogiem", przedłużając wymianę, którą kilka chwil później wykończyła Hsieh.

Decydujące spotkanie w grze mieszanej Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh – Neal Skupski i Deasire Krawczyk rozpoczęło się o godzinie 2.00 w nocy czasu polskiego na głównym korcie w Melbourne Park – Rod Laver Arena i zakończyło kilka minut po godzinie 4.00.

Zieliński w piątek po raz drugi w karierze wystąpił w wielkoszlemowym finale. Był to jednocześnie 25. wielkoszlemowy finał z udziałem polskiego tenisisty.

Zieliński i Hsieh pokonali Brytyjczyka Neala Skupskiego i Amerykankę Desirae Krawczyk 6:7 (5-7), 6:4, 11-9.

Wyrównany finał

Finał rywalizacji, rozgrywanej tylko przy okazji turniejów wielkoszlemowych i w igrzyskach olimpijskich, miał niezwykle wyrównany przebieg.

W pierwszej partii obie pary odnotowały po jednym przełamaniu, a rozstrzygnięcie nastąpiło w tie-breaku, gdzie w głównej roli wystąpiła Krawczyk, której ojciec jest Polakiem.

W drugim secie także rozstawiona z numerem drugim para amerykańsko-brytyjska, która dwukrotnie (2021-22) zwyciężyła w Wimbledonie, po przełamaniu - wskutek podwójnego błędu serwisowego Zielińskiego - objęła prowadzenie 4:2.

Wtedy jednak ekspresyjny Polak i opanowana, bardzo doświadczona zawodniczka z Tajwanu zaczęli grać jak w transie, praktycznie nie mylili się, a że zbiegło się to ze słabszą dyspozycją serwisową Skupskiego, którego dziadek pochodził z Polski, to cztery wygrane z rzędu gemy pozwoliły im doprowadzić do remisu w meczu i super tzw. tie-breaka.

Decydującą rozgrywkę Zieliński i Hsieh również zaczęli lepiej, odskoczyli na 4-0, później prowadzili 6-2 czy 7-4. Wtedy jednak przytrafiło im się kilka błędów, Skupski popisał się dwoma asami i to rywale mieli meczbola (9-8). Ostatnie słowo należało jednak do Hsieh i Zielińskiego, który skutecznym returnem zaskoczył Brytyjczyka.

Siódmy wielkoszlemowy tytuł Hsieh i szansa na ósmy

Trenowana przez australijskiego mistrza gry podwójnej Paula McNamee, Hsieh stała się ulubienicą publiczności w Melbourne Park w 2021 roku, kiedy w nieprawdopodobny sposób dotarła do ćwierćfinału gry pojedynczej, zanim została wyeliminowana przez ostateczną mistrzynię Naomi Osakę.

Choć jest to pierwszy tytuł wielkoszlemowy Zielińskiego, 38-letnia Hsieh świętuje swoje siódme trofeum, mając już na swoim koncie cztery zwycięstwa w głównych turniejach gry podwójnej kobiet, w tym czterokrotnie w Wimbledonie. Grę mieszaną w Australian Open wygrała jednak dopiero po raz pierwszy.

Był to ich pierwszy wspólny decydujący mecz w Wielkim Szlemie, a Skupski i Krawczyk po dwukrotnym zwycięstwie w grze mieszanej w Wimbledonie dążyli do trzeciego tytułu wielkoszlemowych mistrzów.

Hsieh dostała się także do finału gry podwójnej kobiet po tym, jak w półfinale wraz z Belgijką Elise Mertens pokonały australijkę Storm Hunter i jej czeską partnerkę Katerinę Siniakovą.

Zieliński podziękował Hsieh za świetną współpracę

"Dobraliśmy się w zasadzie w ostatniej chwili, ale tak dobrze to działało, że mam nadzieję, iż nie po raz ostatni zagraliśmy razem" - podkreślił w krótkiej wypowiedzi na korcie tenisista z Warszawy, który podziękował partnerce za świetną współpracę i wszystkim członkom sztabu, między innymi trenerowi Mariuszowi Fyrstenbergowi oraz kibicom za wsparcie.

A zwracając się między innymi do rywali powiedział: "Już wspólnie sporo wygraliście, więc pozwólcie, że dziś ja będę się cieszył trochę bardziej, bo to mój pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Rok temu przegrałem finał debla, ale teraz się udało. Jak zwykle miło tu będzie wrócić za rok".

Hsieh również wskazała, że z Polakiem połączyła siły niemal w ostatnim momencie,. "Fajnie, że się odezwałeś, bo mogłam w ogóle w tym turnieju nie wystąpić, a teraz mogę wznieść puchar za zwycięstwo" - zaznaczyła Tajwanka.

Za triumf jako para mogą liczyć na premię w wysokości 165 tysięcy dolarów australijskich, co po podziale i przeliczeniu na złotówki sprawia, że Zieliński zarobił w Melbourne w mikście ok. 220 tys. złotych.

Najlepsze wyniki Polaków

Najbardziej utytułowana jest 22-letnia Iga Świątek, która w dorobku ma cztery tytuły w singlu – trzy z Paryża, gdzie wygrała French Open w 2020, 2022 i 2023 roku, oraz z Nowego Jorku po triumfie w US Open w 2022 roku.

Wobec tych osiągnięć "ginie" jej deblowy finał z 2021 roku, do którego w stolicy Francji dotarła w parze z Amerykanką Bethanie Mattek-Sands.

Z kolei dwa razy w deblu zwyciężył Łukasz Kubot.

Jednak najwięcej finałów – siedem, w tym trzy w grze pojedynczej – zaliczyła przed drugą wojną światową Jadwiga Jędrzejowska. Wygrała tylko jeden – w deblu w 1939 roku.

Poza nią i Świątek, trzykrotnie w finale wielkoszlemowym wystąpili też Kubot i Marcin Matkowski, jednak ani raz w singlu.

27-letni Zieliński przed rokiem w Melbourne jako 10. Polak w historii debiutował w finale Wielkiego Szlema, kiedy w duecie z Hugo Nysem z Monako przegrał decydujące starcie debla z zawodnikami gospodarzy Jasonem Kublerem i Rinkym Hijikatą 4:6, 6:7 (4-7).

W piątek wywalczył pierwszy polski triumf w mikście. Poprzednie pięć finałów – trzy w Paryżu i dwa w Nowym Jorku – Biało-Czerwoni przegrali. Jako ostatnia grała w finale tej konkurencji Alicja Rosolska w 2018 roku w US Open. Wcześniej decydujące mecze przegrali Jędrzejowska, Klaudia Jans-Ignacik i dwukrotnie Matkowski.

Dotychczasowe finały imprez wielkoszlemowych z udziałem Polaków:

Australian Open

  • 1978, debel: Wojciech Fibak, Kim Warwick (Polska, Australia) – Paul Kronk, Cliff Letcher (Australia) 7:6, 7:5
  • 2014, debel: Łukasz Kubot, Robert Lindstedt (Polska, Szwecja) – Eric Butorac, Raven Klaasen (USA, RPA) 6:3, 6:3
  • 2023, debel: Jason Kubler, Rinky Hijikata (Australia) – Jan Zieliński, Hugo Nys (Polska, Monako) 6:4, 7:6 (7-4)
  • 2024, mikst: Hsieh Su-wei, Jan Zielinski (Tajwan, Polska) - Desirae Krawczyk Neal Skupski
    (USA, W. Brytania) 6:7 (5-7), 6:4, 11-9

French Open (do 1967 roku mistrzostwa Francji)

  • 1936, debel: Simone Mathieu, Billie Yorke (Francja, W. Brytania)– Jadwiga Jędrzejowska, Susan Noel (Polska, W. Brytania) 2:6, 6:4, 6:4
  • 1939, singiel: Simone Mathieu (Francja) – Jadwiga Jędrzejowska (Polska) 6:3, 8:6
  • 1939, debel: Jadwiga Jędrzejowska, Simone Mathieu (Polska, Francja) – Alice Florian, Hella Kovac (Jugosławia) 7:5, 7:5
  • 1947, mikst: Sheila Piercey Summers, Eric Sturgess (RPA) – Jadwiga Jędrzejowska, Christian Caralulis (Polska, Rumunia) 6:0, 6:0
  • 1977, debel: Brian Gottfried (USA), Raul Ramirez (Meksyk) – Wojciech Fibak, Jan Kodes (Polska, Czechosłowacja) 7:6, 4:6, 6:3, 6:4
  • 2012, mikst: Sania Mirza, Mahesh Bhupathi (Indie) – Klaudia Jans-Ignacik, Santiago Gonzalez (Polska, Meksyk) 7:6 (7-3), 6:1
  • 2015, mikst: Bethanie Mattek-Sands, Mike Bryan (USA) – Lucie Hradecka, Marcin Matkowski (Czechy, Polska) 7:6 (7-3), 6:1
  • 2020, singiel: Iga Świątek (Polska) – Sofia Kenin (USA) 6:4, 6:1
  • 2021, debel: Barbora Krejcikova, Katerina Siniakova (Czechy) – Iga Świątek, Bethanie Mattek-Sands (Polska, USA) 6:4, 6:2
  • 2022, singiel: Iga Świątek (Polska) – Cori "CoCo" Gauff (USA) 6:1, 6:3
  • 2023, singiel: Iga Świątek (Polska) – Karolina Muchova (Czechy) 1:6, 4:6, 6:4

Wimbledon

  • 1937, singiel: Dorothy Round (W. Brytania) – Jadwiga Jędrzejowska (Polska) 6:2, 2:6, 7:5
  • 2012, singiel: Serena Williams (USA) – Agnieszka Radwańska (Polska) 6:1, 5:7, 6:2
  • 2017, debel: Łukasz Kubot, Marcelo Melo (Polska, Brazylia) – Oliver Marach, Mate Pavic (Austria, Chorwacja) 5:7, 7:5, 7:6 (7-2), 3:6, 13:11

US Open (do 1967 roku mistrzostwa USA)

  • 1937, singiel: Anita Lizana (Chile) – Jadwiga Jędrzejowska (Polska) 6:4, 6:2
  • 1938, debel: Sarah Palfrey Cooke, Alice Marble (USA) – Jadwiga Jędrzejowska, Rene Mathieu (Polska, Francja) 6:8, 6:4, 6:3
  • 2011, debel: Juergen Melzer, Philipp Petzschner (Austria, Niemcy) – Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (Polska) 6:2, 6:2
  • 2012, mikst: Jekaterina Makarowa, Bruno Soares (Rosja, Brazylia) – Kveta Peschke, Marcin Matkowski (Czechy, Polska) 6:7, 6:1, 12–10
  • 2018, debel: Mike Bryan, Jack Sock (USA) – Łukasz Kubot, Marcelo Melo (Polska, Brazylia) 6:3, 6:1
  • 2018, mikst: Bethanie Mattek-Sands, Jamie Murray (USA, W.Brytania) – Alicja Rosolska, Nikola Mektic (Polska, Chorwacja) 2:6, 6:3, 11-9
  • 2022, singiel: Iga Świątek (Polska) – Ons Jabeur (Tunezja) 6:2, 7:6 (7-5)

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zieliński i Hsieh mistrzami Australian Open w grze mieszanej. To był drugi wielkoszlemowy finał Polaka [ZDJĘCIA, WIDEO] - Sportowy24

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna