Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia rolna wciąż jest w cenie

d
Najwięcej umów zawarto dla grupy obszarowej 1-10 ha - 5,6 tys. transakcji.

Rok 2013 okazał się kolejnym, kiedy ceny gruntów rolnych sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych rosły. Średnia cena 1 ha wyniosła 21 813 zł, i w porównaniu ze średnią ceną za rok 2012 (19 288 zł za 1 ha) była wyższa o 13 proc.

Wzrost cen był minimalnie wyższy niż w 2012 r., gdy średnia cena za 1 ha rok do roku skoczyła o 12 proc. Ceny gruntów sprzedawanych przez Agencję rosną nieustannie od 2004 r., czyli od wejścia Polski do UE.

Ze względu na położenie, w Polsce mamy do czynienia z dużym, regionalnym zróżnicowaniem cen nieruchomości rolnych. Ceny w najdroższych województwach, czyli opolskim, śląskim i mazowieckim osiągnęły poziom ponad 30 tys. zł/ha, natomiast na terenie województw lubelskiego i małopolskiego były ponad dwukrotnie niższe i nie przekroczyły 15 tys. zł/ha. Na stosunkowo niskim poziomie nadal utrzymują się średnie ceny w województwach: podlaskim, podkarpackim i lubuskim - informuje biuro prasowe ANR.

Warto odnotować, że najwyższe średnie ceny uzyskiwano w grupie obszarowej dla nieruchomości o powierzchni 100-300 ha - 22,9 tys. zł/ha, oraz dla nieruchomości do 1 ha - 22,2 zł/ha, natomiast najniższe w grupie obszarowej od 1 do 10 ha - 19,4 tys. zł/ha, i dla nieruchomości o powierzchni 10-100 ha - 22 tys. ha.

W ocenie ANR na wzrost cen w 2013 r. miała wpływ stosunkowo dobra sytuacja ekonomiczna w rolnictwie, system dopłat bezpośrednich i innych form wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej, wsparcie nabywania ziemi przez rolników przez państwo za pośrednictwem dopłat ARiMR do oprocentowania kredytów i rozkładanie przez ANR ceny sprzedaży na raty.

Ponadto wzrost cen stymulowany był poprzez sprzedaż na przetargach ograniczonych dla rolników indywidualnych gruntów z wyłączeń 30 proc. na powiększenie lub tworzenie nowych gospodarstw rodzinnych. Do końca 2013 roku kupno ziemi rolnej od ANR było możliwe na niskooprocentowane (2 proc.) raty. Od 1 stycznia utrzymano preferencje (m.in. rozkładanie na raty i zabezpieczenia) w nabywaniu gruntów, natomiast oprocentowanie rat wynosi 3,75 proc. w skali roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna