Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zintegrowany Informator Pacjenta. System jest popularny

Weronika Kowalewska [email protected]
Do tej pory możliwość dostępu do swoich informacji na temat leczenia w ZIP miały wyłącznie osoby dorosłe. Teraz  została uruchomiona również specjalna aplikacja, która umożliwia rodzicowi dostęp do konta dziecka.
Do tej pory możliwość dostępu do swoich informacji na temat leczenia w ZIP miały wyłącznie osoby dorosłe. Teraz została uruchomiona również specjalna aplikacja, która umożliwia rodzicowi dostęp do konta dziecka. sxc.hu
Ponad 23 tysiące mieszkańców Warmii i Mazur ma konto w ZIP-ie. W internetowym serwisie możemy śledzić, czy jesteśmy ubezpieczeni i kto nas leczył.

Jak działa ZiP?

Jak działa ZiP?

Zintegrowany Informator Pacjenta podzielony jest na 4 części:

-Twój portal - tu znajdziesz informacje dotyczące prawa do ochrony zdrowia oraz prawa do świadczeń opieki zdrowotnej

- Gdzie się leczyć? - to specjalna aplikacja, dzięki której sprawdzimy, gdzie się leczyć bezpłatnie

- Rejestr Usług Medycznych - tu znajdziemy informację o leczeniu

- Prawo do świadczeń - tu znajdziesz informacje o ubezpieczeniu

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) działa od 1 lipca. Dzięki niemu możemy sprawdzić, gdzie się leczyliśmy i ile za to zapłacił NFZ, gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę oraz ile fundusz dopłacił do leku. Nowością w systemie jest dostęp do danych także dla dzieci i młodzieży.

Dzięki tej aplikacji teraz również rodzice mogą sprawdzić na przykład, do jakiego pediatry przypisane jest dziecko, jakie leki refundowane były wykupowane w aptekach. Z kolei młodzież powyżej 16. roku życia może samodzielnie założyć konto, ale dostęp do niego będzie miał takżerodzic.

Załóż konto dla całe rodziny

Przypomnijmy, że z systemu mogą korzystać osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń, nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń w przeszłości oraz osoby ubezpieczające się dobrowolnie.

Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia zachwalają system i zapewniają, że jest on prosty i czytelny w obsłudze. Aby z niego skorzystać, trzeba mieć komputer z dostępem do internetu. Zanim zalogujemy się w systemie, musimy najpierw wybrać się z dowodem osobistym lub paszportem do najbliższego oddziału, delegatury NFZ.

- Formularz rejestracyjny można wypełnić również na naszej stronie internetowej, ale po odbiór loginu i hasła trzeba przyjść osobiście - informują pracownicy NFZ.

Do tej pory możliwość dostępu do swoich informacji na temat leczenia w ZIP miały wyłącznie osoby dorosłe. Teraz została uruchomiona również specjalna aplikacja, która umożliwia rodzicowi dostęp do konta dziecka.

- Dane dostępowe do ZIP dla dziecka zostaną wydane tylko tej osobie, która zgłosiła dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Tą osobą jest najczęściej matka dziecka lub jego ojciec. Jednak w zależności od sytuacji dziecko może być zgłoszone do ubezpieczenia także przez babcię, dziadka, współmałżonka rodzica dziecka lub opiekuna prawnego w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka - informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy NFZ w Olsztynie. I dodaje, że osoba dorosła, aby mieć dostęp do historii leczenia dziecka, najpierw musi założyć konto dla siebie. Dostęp do konta dziecka odbywa się na podstawie tego samego hasła, zmienia się tylko login.

Młodzi ludzie powyżej 16. roku życia również mogą założyć takie konto, wystarczy mieć przy sobie np. paszport. Przez dwa lata nad dzieckiem kontrolę może sprawować rodzic, jednak po ukończeniu 18 lat rodzic traci możliwość dostępu do informacji dziecka.

Sprawdzisz, gdzie leczą za darmo

Co zobaczymy, gdy uzyskamy już pełny dostęp do konta? System umożliwia nam przede wszystkim przejrzenie historii leczenia z ostatnich pięciu lat, czyli od 2008 roku. W ZIP-ie sprawdzimy także, jakie leki przepisał nam na receptę lekarz, gdzie i kiedy je kupiliśmy i ile NFZ za nie zapłacił.

Portal ZIP zawiera także spis wszystkich placówek medycznych, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia ma podpisane umowy - można sprawdzić adres i telefon do rejestracji, godziny pracy poradni oraz mapy dojazdu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna