MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złota góra

Urszula Bisz
Mielnik nad Bugiem kryje niejeden skarb. Ci jednak, którzy zechcą szukać pozostałości po złotych czasach tej miejscowości, powinni uważać, bo nad częścią kosztowności czuwają "diabli" i czarne psy.

Co dziwniejsze, wedle podań ludowych, diabły pilnują cerkwi znajdującej się nigdyś na Górze Uszeście.
- Zdaniem mieszkańców Mielnika diabli wciągnęły cerkiew pod ziemię, być może dla kosztowności, które się w niej znajdowały - powiedział Eugeniusz Nowak, przewodnik turystyczny z powiatu siemiatyckiego.
Niektórzy mawiają, że cerkiew cała była ze złota. O tym jednak, czy to właśnie błyskotki, czy może jednak złe zachowanie wiernych wysłało ją do ziemi, legenda milczy.
- Fakty historyczne wskazują raczej na to, że około 1231 roku Tatarzy napadli na Mielnik i splądrowali świątynię - powiedział Nowak. - Mieszkańcy nie wiedząc kim są najeźdźcy, a bojąc się ich, wzięli ich za wysłanników czarta. W ten sposób powstała legenda.
W każdej jednak legendzie jest ziarenko prawdy, więc poszukiwacze skarbu powinni udać się do Mielnika w okolice Góry Uszeście, zwłaszcza że tuż obok znajduje się Góra Zamkowa, również kryjąca skarby.
Obecnie na Górze Zamkowej zachowały się fragmenty murów z kamieni polnych oraz dobrze widoczna fosa, na szczycie widać pozostałości murowanej kapliczki prawosławnej, kiedyś jednak był tam zamek.
- Jedno z podań mówi o koniu ze złota naturalnych rozmiarów, którego trzymał u siebie na zamku książę Kumat - powiedział Wiktor Dacewicz, przewodnik turystyczny z Mielnika. - Zaginął on po śmierci księcia, ale niektórzy wierzą, że nadal znajduje się w Mielniku.
Udając się na jego poszukiwanie lepiej mieć ze sobą ciężki sprzęt, bo jeżeli faktycznie był autentycznych rozmiarów, to ważył ok. 500 kg.
Z Górą Zamkową związana jest też legenda o istnieniu lochów po zamku ciągnących się pod ziemią aż do Drohiczyna, gdzie ponoć też znajdują się kosztowności.
W położonych nieopodal Niwicach znajduje się także Góra Zamkowa. Tam podobno również znajduje się złoto, ale dostępu do niego strzeże czarny pies.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna