Tadeusz Chachaj był dyrektorem Filharmonii Białostockiej w latach 1971 - 1989. To za jego sprawą Państwowa Orkiestra Symfoniczna przekształciła się w Państwową Filharmonię Białostocką.
- Jak przenosiliśmy się do siedziby przy ul. Podleśnej to musieliśmy wszystko tworzyć od zera. Nie było pewnego zespołu ani instrumentów, materiałów nutowych - wspomina Lucyna Syty-Prokopiuk, kierownik Biura Koncertowego OiFP, która przez wiele lat kierowała też biurem koncertowym filharmonii i w razie potrzeby pełniła funkcję dyrektora instytucji.
Jak zaznacza Lucyna Syty-Prokopiuk, Tadeusz Chachaj był dyrektorem, który najdłużej zarządzał filharmonią a jego dorobek widoczny jest w podlaskiej operze do dziś.
- Dzięki jego kontaktom nie tylko mieliśmy możliwość sprowadzania instrumentów, ale też dostawaliśmy wizy na to, by móc pozyskiwać z zagranicy wielkie dzieła muzyczne. Za jego kadencji do Polski przyjeżdżali znakomici soliści i dyrygenci, to był czas wielkiego postępu.
Zespół orkiestry symfonicznej koncertował na całym świecie, zaś Tadeusz Chachaj jako pierwszy wprowadził do repertuaru dzieła polskich kompozytorów współczesnych. Kierował również Ogólnopolskimi Festiwalami Muzyki i Poezji.
Tadeusz Chachaj nie tylko dbał o rozwój kulturalny miasta, stawiał także na edukację muzyczną dzieci i młodzieży.
W latach 90. Tadeusz Chachaj był dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Symfonicznej (obecnie Filharmonii Kameralnej) w Łomży.
Tadeusz Chachaj odszedł nagle. Kilka lat temu miał operowane biodro, później w wyniku osłabienia odporności, zachorował na COVID-19. Miał 92 lata.