Liczne działania wsi, przede wszystkim związane z odtwarzaniem dawnych obrzędów, zostały docenione - Guzy otrzymały jedno z pięciu przyznanych wyróżnień w Konkursie "Inicjatywa Sołecka Roku 2008".
Nie tylko Konopielka
- Wszystko zaczęło się rok temu - opowiada Stanisław Kakareko, sołtys wsi Guzy. - Gminny Ośrodek Kultury w Knyszynie zaproponował, że mieszkańcy mogliby pokazywać dawne tradycje. W tym celu przyjechała do nas grupa młodzieży z Olsztyna "Tratwa". Na specjalnym spotkaniu pokazali oni kolędowanie z Konopielką. Ale wśród nas jest wielu starszych gospodarzy, którzy doskonale pamiętają ten obyczaj i pokazali młodzieży swoją wersję.
Mieszkańcy wsi bardzo się w to zaangażowali. Zaczęły się próby, które gromadziły po 25 osób. Po niemal dwudziestu latach zapomnienia, stara tradycja wiosennego obyczaju wróciła do wsi. Wielkanocne kolędowanie po okolicznych wsiach trwało do późnych godzin. Wszystko zwieńczyła zabawa. Startowali też w VII Międzynarodowym Spotkaniu Wiosennym Kolędowania z "Konopielką".
- W tym roku próby do Konopielki już się zaczęły - mówi sołtys.
Mają zapał
Mieszkańcy Guzów postanowili wskrzesić i inne dawne tradycje, np. zielonoświątkowe "Majenie krów" (zwyczaj polegał na przystrojeniu krów wiankiem z brzozy i tatarakiem) zakończone zabawą. A zimą wszyscy przygotowują się do kolędowania z gwiazdą.
- Kolędujemy z dawnymi kolędami, mamy kantyczkę, która ma 1000 stron - mówi Stanisław Kakareko. - Nasza gwiazda z trzciny zajęła pierwsze miejsce w Powiatowym Przeglądzie Gwiazd i Szopek w Jaświłach.
Kompania Męska z Guzów zajęła III miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Knyszynie oraz III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Kolędniczym w Hajnówce.
Wieś solidarna
- Nasza wieś jest solidarna - chwali mieszkańców sołtys. - Wszystkie nasze wspólne działania bardzo zjednoczyły ludzi. Wcześniej każdy żył sobie, nikt nie miał czasu dla innych. Teraz wszyscy chętnie gromadzą się na próbach. Najbardziej cieszy nas, że garną się do tego też młodzi.
We wsi pomysłów jest dużo, tylko pieniędzy brakuje. Dotąd mieszkańcy radzili sobie sami, ale potrzeby rosną.
- Mamy mnóstwo pomysłów. Żeby je zrealizować, chcemy sięgnąć po dotacje unijne, dlatego na rejestrację czeka Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji Wsi Guzy - tłumaczy sołtys.
Niedawno we wsi odbyły się warsztaty z sianoplastyki.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?