Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żniwa 2022. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas prac polowych

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Lato to okres, kiedy wzrasta ilość pracy w gospodarstwach. Rolnicy po całym roku wytężonej pracy mogą zebrać wyhodowane plony. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwala często uchronić przed ciężkimi urazami. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do tragedii.

Szczególnie ważne jest, dla wszystkich obsługujących kombajny, prasy do słomy czy środki transportu, zachowanie zasad bezpieczeństwa pracy. Co roku wypadki powodują różnego typu urazy, które wpływają na utratę zdrowia, a nawet życia wielu rolników. Dlatego łomżyńscy policjanci wystosowali apel o rozwagę i ostrożność w czasie prac polowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione - przekazuje w komunikacie KMP w Łomży.

Policjanci radzą:

  • nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu
  • każdorazowo sprawdzajcie stan techniczny maszyn
  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach
  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych
  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień

Statystyki wypadków w gospodarstwie

Liczba zgłoszonych wypadków przy pracy w gospodarstwach rolnych w województwie podlaskim systematycznie spada. Biorąc pod uwagę, że w 2011 r. odnotowano 2074, a w 2021 r. 1005, to obserwujemy ponad 50% spadek przez ostatnie 10 lat. - Nie odnotowuje się wzrostu liczby wypadków w okresie żniwnym. Jednak następuje zmiana struktury zgłaszanych wypadków. Zdecydowanie wówczas wzrasta liczba urazów spowodowanych w wyniku pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń - informuje zastępca dyrektora ds. świadczeń, Krzysztof Niewiadomski.

W pierwszym półroczu 2022 r. zgłoszono już 519 wypadków. W 2021 wzrósł wskaźnik wypadkowości, który zgodnie ze statystykami jest najwyższy w kraju. Na każde 1000 osób ubezpieczonych, dziesięć otrzymało odszkodowania. Dlatego też organizowane są konkursy takie jak „Żniwa mogą być bezpieczne”. Konkurs ma na celu promocję zachowywania zasad bezpieczeństwa pracy.

Zobacz też:Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku zaprasza rolników do konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne”

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna