Zobacz, jakie oni mają przywileje. Dokładamy do nich MILIONY

Julia Szypulska [email protected]
Udostępnij:
Najwięcej przywilejów mają przedstawiciele służb mundurowych.

Darmowy przejazd autobusem czy urlop na poratowanie zdrowia - to tylko niektóre z przywilejów w budżetówce.

Najwięcej przywilejów mają przedstawiciele służb mundurowych. Przede wszystkim mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki do pensji, np. funkcyjny, za opiekę nad psem, z którym pracują, czy za pracę w szczególnych warunkach, np. w przypadku celników przy urządzeniach rentgenowskich na przejściu granicznym.

Służbowe mieszkanie
Jeśli zostaną przeniesieni na służbę do innego miasta, to otrzymują pieniądze na zagospodarowanie w wysokości miesięcznej pensji. Mogą też liczyć na mieszkanie służbowe, jeśli dojazd do pracy jest utrudniony. Do tego dochodzą "trzynastki" oraz nagrody jubileuszowe. Oprócz tego mają prawo jednego darmowego przejazdu pociągiem do dowolnej miejscowości w kraju. Z kolei umundurowani policjanci czy pracownicy straży miejskiej mogą podczas służby jeździć za darmo środkami komunikacji miejskiej.

Dłuższe urlopy i dodatki
Mundurowi po 15 latach pracy zyskują także dodatkowe 5 dni urlopu wypoczynkowego. Oprócz tego przełożony może im dać 10 dni wolnych w roku więcej w ramach nagrody.

Pewne przywileje mają także nauczyciele. Należą do nich m.in. ulgi na przejazdy pociągami osobowymi - 37 proc.

- Nauczyciel ma prawo do 3 lat urlopu dla poratowania zdrowia w ciągu całej pracy. Jednorazowo może wziąć nie więcej niż rok wolnego - mówi Iraida Tarasiewicz, przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białymstoku.

Oprócz tego nauczyciele mają najdłuższe, w porównaniu do innych grup zawodowych urlopy.

Wypoczywają dwa miesiące podczas wakacji oraz w czasie ferii zimowych i świątecznych przerw w nauce.

Najmniej uprzywilejowaną grupą zawodową w budżetówce są pracownicy służby zdrowia.

- Nie mamy właściwie żadnych przywilejów - mówi prof. Jan Stasiewcz z Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku. - Lekarze mogą jedynie, i to w ramach pewnego zwyczaju, nie prawa ogólnego, być przyjmowani w przychodni poza kolejką do gabinetu.

Miasto dopłaca do ulg
Przywileje mają też emeryci, uczniowie i studenci. Są to m. in. zniżki na korzystanie z komunikacji miejskiej. Do bezpłatnych przejazdów mają z kolei prawo inwalidzi, kombatanci czy honorowi dawcy krwi. Tych ostatnich jest w Białymstoku ok. 800. Rocznie kosztują miasto około miliona.

- W 2010 roku miasto dopłaciło do wszystkich ulg 23 mln zł - szacuje Bogusław Prokop, dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 46

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krzysiek
Spokojnie. Jeszcze chwila, a bedą ludziom wciskac ze, w słuzbach mundurowych, pobieranie comiesięcznej pensji, jest niesprawiedliwym przywilejem.
t
tomas
Zapomniano dodać że dostałem za darmo hełm maskę i rękawice robocze! I dzięki temu żyję jak pączek w maśle. Polecam wszystkim. Strażak
P
Paweł
W tym artykule brakuje jeszcze jednego, czemu nigdzie się nie pisze i nie mówi, że pracownicy mundurówek nie opłacają składek zdrowotnych tylko robi to za nich Państwo? Czemu nie mówi się, że zwolnienia lekarskie mają płatne 100%. Od od kilku lat nie byłem na zwolnieniu lekarskim, do pracy wiele razy chodziłem chory bo nie chciałem, żeby mi szef uwalił kasy z pensji, a taki "funkcjonariusz" SG może chorować ile mu się zechce.
Jak wam mundurowi tak jest źle to zrezygnujcie z munduru, przejdźcie do innych zawodów, popracujecie do 67 roku życia to z utęsknieniem będziecie patrzyć na "marne" 40% po 15 latach służby.
Dziwny kraj dziwnych ludzi, pełno 40 letnich emerytów którzy dorabiają sobie na boku i maja z tego drugie pensje. Zabrać wszystkie przywileje i zakazać pracy na emeryturach mundurowych. Jak komuś nie chciało się uczyć i poszedł do służb mundurowych to niech teraz nie płacze, że rząd chce ograniczyć ich przywileje.
G
Gość
Zapomiano o jeszcze jednej grupie mundurowej- funkcjonariusze Kościoła Katolickiego. Ci to mają przywileje że nikt im nie dorówna: nie płaci podatku od dochodu, usług i tym bardziej podatków lokalnych itp. Bawią się za darmochę i żyją jak chrabiowie, mają służbę którą zatrudniają na czarno i tylko za przęstępstwa pospolite (jazda samochodem po pijaku i przekręty finansowe dostają nadzwyczajne złagodzenie kary, a za przestępstwa na dzieciach zwyrodnialcy nie ponoszą kar, a jak dochodzi do skazania to najczęściej w zawieszeniu.
M
Maciej
O masz! Tyle lat człowiek myślał że w mundurówce robi, a tu pismaki jakąś inną mundurówkę opisują Czy mogłaby szanowna Pani pseudoredaktor jakieś dokładniejsze adresy tego raju podać bo chciałbym się przenieść. Pilne! 15tka tuż tuż, dom zbudowany, samochody się nie mieszczą, świat zwiedzać już zbrzydło a tu jeszcze jakieś przywileje ukryte czekają!

PS. Już na poważnie wszystkim "uprzywilejowanym" życzę ogromnej wytrwałości i pomyślności w Nowym Roku!
PS2. "Naród wspaniały, tylko ludzie ku..wy." - J. Piłsudski.
g
gość
Poza zniżka w komunikacji miejskiej zwykły emeryt / nie mylić z emerytem grup uprzewilejowanych/ nie ma NIC, żadnych zniżek czy ulg wczasowych, leczniczych itp. Nie pisz więc bzdur, napisz lepiej jak przeżyć w mieście za tysiąc zł emerytury starej schorowanej osobie.
s
sondor
Piszecie o "takich ulgach" które mają niektóre grupy społeczne lub zawody, natomiast nie piszecie o kosztach związanych z ich uzyskaniem, i tak:
- "a żebyś cudze dzieci uczył" - kto chce być w "tych" czasach nauczycielem - niech sam posmakuje
- mundurowi - każdy wypomina, tylko nie każdy garnie się do tego zawodu /strażaka, WOP itp./
- górnik idąc do pracy żegna się z rodziną, bo może widzi ją ostatni raz - wytykać przywileje? - to WSTYD!
- emeryci, no ci to naprawdę mają przywileje - bilety ulgowe na MPK no i całe dwie ulgi na bilety PKP, najeżdżą się
do woli na stare lata, że aż hej, zwłascza do ośrodka zdrowia i apteki bo na wyjazd koleją to im brakuje pieniędzy
z "ogromnych emerytur".
Szukanie dziury w całym lub napuszczanie na siebie grup społecznych, to nawet tego nie było "za komuny",żórnaliści
tak upadli teraz nisko, że nie rozpoznają tematów, piszą dla samego pisania. Przypomnę im że okres pozytywizmu już
minął, w tamtym czasie robiło się "sztukę dla sztuki".
...
Aha jeszcze jedno Antoś. Skoro nie płacimy zdrowotnego, to z jakiej racji mam to potrącane z wypłaty? No słucham?
...
@Antoś jak mówisz że jest w mundurówce płacone 100% L4 to się grubo mylisz.
Przeliczcie sobie mądrale ile godzin trzeba w miesiącu w straży przepracować. 10 służb w miesiącu po 24h to jest 240 godzin. Wolne jedna albo dwie na miesiąc wychodzą, niech więc będzie 8 służb po 24h to i tak jest za dużo bo 192h. Ktoś mi powie, że mam jeszcze urlop? A co, w innych zawodach nie mają urlopu? Co z tego, że nadgodziny są wypłacane, ale za jaką stawkę, o tym jakoś nikt nie mówi. Przywileje? haha pokażcie mi palcem kto odchodzi po 15 latach na emeryturę, której ma 40%. Nagroda jubileuszowa przysługuje dopiero po 20 latach służby! Dodatek mieszkaniowy przysługuje tylko wtedy gdy nie ma się własnego mieszkania, czyli mało kto go dostaje, jeśli już to tylko ci którzy zaczynają służbę i jeszcze nie mieszkają na swoim. Psa pod opieką mają tylko nieliczni strażacy z grup poszukiwawczych - ułamek w skali kraju, a i tak dokładają do tego i to niemało. Zwrot przejazdu koleją to jest około 60zł na osobę - w skali roku faktycznie ogromne pieniądze, normalnie nowy samochód następnym razem sobie za to kupię... Dodatek za szczególne warunki to jest około 20-30zł miesięcznie, w zależności od ilości akcji w miesiącu poprzedzającym. Mogę oddać ten dodatek szanownej Pani Redaktor. Nierzadko te grosze za warunki szkodliwe okupione są niezbyt ciekawymi widokami, może chce się Pani Redaktor zamienić na miesiąc i ciekawe co wtedy Pani napisze? Dodatkowy urlop 10 dni w nagrodę? Hahaha ciekawe czy ktoś go już dostał, bo ja nie słyszałem, a nawet jeśli dostanie to co z tego, skoro priorytetem jest utrzymanie stanów osobowych a nie urlop.
Postarajcie się najpierw dowiedzieć jaka jest prawda, a nie próbować skłócić społeczeństwo...
A
Antoś
No i co do przeliczeniu "marnych" pensji na wysokie ceny mieszkań to pracownicy mudnurowi jeśli nie mają swoich mieszkań to dostają miesięcznie dodatek mieszkaniowy. Ja chcąc zmienić pracę i wyjechać do innego miasta muszę sam sobie opłacić stancję, dla wojskowych czy też policjantów opłaca Państwo czyli my.
A
Antoś
W tym artykule brakuje jeszcze jednego, czemu nigdzie się nie pisze i nie mówi, że pracownicy mundurówek nie opłacają składek zdrowotnych tylko robi to za nich Państwo? Czemu nie mówi się, że zwolnienia lekarskie mają płatne 100%. Od od kilku lat nie byłem na zwolnieniu lekarskim, do pracy wiele razy chodziłem chory bo nie chciałem, żeby mi szef uwalił kasy z pensji, a taki "funkcjonariusz" SG może chorować ile mu się zechce.
Jak wam mundurowi tak jest źle to zrezygnujcie z munduru, przejdźcie do innych zawodów, popracujecie do 67 roku życia to z utęsknieniem będziecie patrzyć na "marne" 40% po 15 latach służby.
Dziwny kraj dziwnych ludzi, pełno 40 letnich emerytów którzy dorabiają sobie na boku i maja z tego drugie pensje. Zabrać wszystkie przywileje i zakazać pracy na emeryturach mundurowych. Jak komuś nie chciało się uczyć i poszedł do służb mundurowych to niech teraz nie płacze, że rząd chce ograniczyć ich przywileje.
N
NN
Nie wiem czym się tak podniecacie, rząd próbuje wszystkim zabrać co tylko może, a tymczasem reszta społeczeństwa krzyczy: zabrać im bo mają lepiej od nas, a jak zaczyna to nas dotykać to wtedy bieda. W/w autor nie mówi o zarobkach dziennikarzy, posłów, senatorów i innych, którym dobrze się powodzi i nikt nie będzie im niczego zabierać tylko dawać bo oni są u koryta. Posłowie dostali 500zł podwyżki i mają masę przywilejów, ale o nich się nie pisze bo im nie można zabrać a nam wszystkim tak. Bo oni przecież muszą mieć pieniądze na podwyżkę dla siebie i na ten zakupiony sprzęt komputerowy, co kupili przed wyborami. Dziwi mnie reakcja ludzi, że jak kogoś biją to należy im jeszcze pomóc bić, bo słabszych trzeba bić, bo biją ich a nie nas. Gorzej jak to my będziemy ci, których biją co? Ludzie wstydźcie się zamiast dążyć, aby było wszystkim lepiej to jak tylko politycy kogoś krzywdzą to im bijecie brawo. Niech najpierw ten rząd komuś coś da a potem zabiera. Jeżeli mamy zacząć zaciskać pasa to wszyscy a w szczególności politycy powinni zacząć od siebie. Policji rząd obiecał 300zł (obiecanki cacanki), które najpierw zabrał. A jak, a tak zamroził pensje od kilku lat i teraz mieliby co najmniej jak nauczyciele, ale oni są niepotrzebni. Bo najłatwiej oszczędzać na bezpieczeństwie, im najłatwiej zabrać bo nie mogą strajkować, jedynie manifestować. Po EURO policja nic nie dostanie bo powiedzą, że nie ma pieniędzy albo najpierw zabiorą inne przywieje dwa lub trzy razy po 300 zł, a potem dadzą 300 zł i powiedzą ile wam daliśmy, jacy jesteśmy dobrzy. Autor artykułu jest trochę polityczny. Ma za zadanie negatywnie nastawić społeczeństwo do Policji, skłócić nas wszystkich i odniósł skutek. Polak jak się okazuje nie jest solidarny, uczciwy i ciężko pracujący a jedynie zazdrosny, mściwy i zachłanny. BRAWO. Najłatwiej odwrócić temat od prawdziwych problemów i sprawić aby społeczeństwo skakało sobie do gardła bo wtedy politycy mają spokój i to właśnie dzięki takim dziennikarzom jak ten autor artykułu. Następny artykuł o górnikach, kolejarzach czy nauczycielach bo oni też mają za dobrze. Ktoś tu chce zostać politykiem, jest marionetką w rękach rządu, nie myślałem, że to tak polityczna gazeta.
09
Piszemy poprawnie nażekamy
z
zenek
Drogi "SG" funkcjonariusz odchodzący na emeryturę po 15 latach nigdy nie zarabia 2600 zł i piszę to jako kadrowiec. Mundurowi mają to do siebie że zawsze nażekają jaką to mają ciężką służbę, ale że najczęściej są tak błyskotliwi że nigdzie indziej ich nie chcieli zapominają dodać. Mundur uratował im życie, mało który potrafi dokładnie powiedzieć ile zarabia (a bo to na konto wpływa i dodatki i nagrody), żaden nie umie sam sobie emerytury policzyć. A że np policjanci dostają nagrodę za złapanie na gorącym uczynku kradzieży kołpaków samochodowych nagrodę to też śmiech, przecież to ich praca.
R
Rafał
prawda jest taka... jak masz plecy to dostaniesz sie do mundurówki.... szary człowiek bez tzw. "tradycji rodzinnej" nie ma szans a jak ma to marne !!!!!!!!! i to pewnie fuksem. jak jest tak zle w tych mundurówkach to czemu mundurowi wpychają tam swoje dzieci ??? jak sie praca w mundurówce nie podoba to prosze sie zwolnić i dać prace tym którym sie chce pracować za te "marne" jak to mówicie pieniądze !
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie