Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierz z Podlasia odnaleziony przez IPN. W Warszawie wręczono noty identyfikacyjne

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Janina Ptak, siostrzenica Stanisława Zyskowskiego odbiera notę identyfikacyjną z rąk prezesa IPN Karola Nawrockiego i wiceprezesa Krzysztofa Szwagrzyka.
Janina Ptak, siostrzenica Stanisława Zyskowskiego odbiera notę identyfikacyjną z rąk prezesa IPN Karola Nawrockiego i wiceprezesa Krzysztofa Szwagrzyka. Mikołaj Bujak/ IPN
22 lipca odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom osób odnalezionych w czasie prac poszukiwawczych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. To największa do tej pory ilość ogłoszonych nazwisk osób zidentyfikowanych, a było ich 30 w tym jedna z Podlasia.

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych odbyła się kolejny raz w Belwederze, wzięli w niej udział przedstawiciele rodzin zidentyfikowanych, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i jego zastępcy: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, dr hab. Karol Polejowski i dr Mateusz Szpytma.

– To głównie konspiratorzy i żołnierze gotowi do wojny sprawiedliwej, w której to oni reprezentowali wolę narodu polskiego, w której to oni byli prawowitą władzą – czy to w czasie II wojny światowej czy po roku 1945 – powiedział Karol Nawrocki, prezes IPN. - Do wojny sprawiedliwej, w której to im przyświecały sprawiedliwe intencje, zamknięte w słowie „wolność” i „koniec przerażającej okupacji niemieckiej czy sowieckiej”.

Wśród tych żołnierzy znalazł się także Stanisław Zyskowski pochodzący z Grajewa żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych a następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, aresztowany w 1946 r. i skazany przez komunistyczny sąd w Białymstoku na karę śmierci. Szczątki Zyskowskiego odnalezione zostały przez zespół IPN w 2018 r. w czasie prac ekshumacyjnych w Białymstoku.

- Stanisław Zyskowski, żołnierz NSZ jeszcze z okresu okupacji niemieckiej i Akcji Burza, a następnie struktur NZW został odnaleziony podczas prac zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji na terenie Białegostoku za murem cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego – informuje Bogusław Łabędzki pracownik Wieloosobowego Stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku. - Efektu identyfikacji nie byłoby gdyby nie zainteresowanie rodziny, która przekazała materiał genetyczny pracownikom IPN. To bardzo ważne by o takiej możliwości rodzinom ofiar przypominać. Niniejszym proszę o zgłaszanie się do Biura Poszukiwań i Identyfikacji w tym celu.

Notę identyfikacyjną Stanisława Zyskowskiego odebrała Janina Ptak, siostrzenica ofiary.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna