Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrezygnowałeś z produkcji trzody - bierz rekompensatę. Produkujesz - weź dopłaty na bioasekurację

(koci)
Producenci trzody mogą ubiegać się refundację kosztów poniesionych na bioasekurację
Producenci trzody mogą ubiegać się refundację kosztów poniesionych na bioasekurację Polska Press
Wydłużony został termin składania wniosków o rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń. Można to zrobić do 31 października. W woj. podlaskim o świadczenie to może się ubiegać blisko tysiąc rolników.

O rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie trzody chlewnej mogą ubiegać się rolnicy z terenów dotkniętych restrykcjami w związku z ASF (w woj. podlaskim było to 46 gmin). Wcześniej jednak musieli zadeklarować, że nie spełniają wymogów bioasekuracji i zrezygnują z produkcji trzody i do końca 2018 roku w ich gospodarstwach nie będą utrzymywane świnie.

Jak mówi Andrzej Bry­cz­kowski, zastępca podlaskiego lekarza weterynarii, w woj. podlaskim oświadczenia o rezygnacji z produkcji trzody chlewnej złożyło 956 rolników. W prowadzonych przez nich gospodarstwach znajdowało się łącznie 11 254 świń. Obecnie weterynaria prowadzi wycenę (potrzebna do wypłaty odszkodowań) i ubój tych zwierząt. Natomiast z danych Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że wnioski o rekompensaty złożyło 260 gospodarzy.

Ci rolnicy, którzy prowadzą produkcję trzody na obszarze objętym restrykcjami w związku z ASF będą mogli ubiegać się o zwrot połowy kosztów poniesionych na bioasekurację (w ramach pomocy de minimis w rolnictwie). Refundacją objęty jest zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

Wnioski można składać od 26 września do 17 października w biurach powiatowych ARiMR. Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć:

  • faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie,
  • oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
  • oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna