Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: Renta rodzinna i wypłata emerytury

Anna Krysiewicz, ZUS
Archiwum
Dyżur. W czwartek gościliśmy w naszej redakcji Annę Krysiewicz z białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak na datę podjęcia wypłaty emerytury wpływa rozwiązanie umowy o pracę w trakcie miesiąca lub z ostatnim dniem miesiąca?

- Emerytura przyznawana jest na wniosek, o ile spełnione są wszystkie wymagane prawem warunki. W nowym systemie emerytalnym jest jeden warunek - osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mają prawo do emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych. Ubezpieczony musi jednak podlegać przez jakikolwiek okres ubezpieczeniom społecznym (do 31.12.1998 r.) lub ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym (po 31.12.1998 r.). Prawo do emerytury zostanie ustalone od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożono wniosek.

Inną kwestią jest podjęcie wypłaty emerytury. Uzależnione jest ono od daty rozwiązania umowy o pracę z pracodawcą, u którego pracowaliśmy przed dniem nabycia prawa do emerytury. I tak, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nastąpi:

- z ostatnim dniem danego miesiąca - podjęcie wypłaty nastąpi od pierwszego dnia następnego miesiąca (np. rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.07.2016 r. - podjęcie wypłaty emerytury od 1.08.2016 r.),

- w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca - podjęcie wypłaty nastąpi od pierwszego dnia tego samego miesiąca (np. rozwiązanie umowy o pracę w dniu 28.07.2016 r. - podjęcie wypłaty emerytury od 1.07.2016 r.). Warunkiem jest, żeby świadectwo pracy wpłynęło do ZUS również w tym samym miesiącu.

Jestem 48-letnim bezrobotnym, samotnym wdowcem. Do dnia śmierci żony 20.05.2016r. byłem na jej utrzymaniu. Czy przysługuje mi prawo do renty rodzinnej?

- Tak, ale jeszcze nie w tym roku. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, wdowiec ma prawo do renty rodzinnej, jeśli osiągnie wiek 50 lat w chwili śmierci żony albo nie później niż w ciągu 5 lat od jej śmierci. Pan wiek 50 lat osiągnie w 2018 r., a ponieważ od śmierci żony upłynie wówczas mniej niż 5 lat, zatem będzie pan mógł złożyć wniosek o przyznanie renty rodzinnej. Przepisy przewidują jeszcze dwie możliwości, a mianowicie:

- jeśli wdowiec nie ukończył 50 lat, czyli nie spełnił wyżej podanego warunku, ale nie ma niezbędnych źródeł utrzymania, to ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez jeden rok od chwili śmierci żony,

- jeśli jest uczestnikiem zorganizowanego szkolenia, które ma na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, wówczas przysługuje renta rodzinna nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci żony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna