Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie jest tu najdłuższe

Paulina Bronowicz
R. Mogilewski
Żyjemy najbiedniej, ale za to najdłużej. I czytamy więcej niż warszawiacy.

Zdrowie dopisuje

Ostatnie lata przyniosły spadek zachorowań i umieralności na choroby układu krążenia - mówi Marzena Więckowska, lekarz rodzinny z przychodni Famedyk w Łomży. - Mam coraz więcej pacjentów blisko 100-letnich, a osoby po 70-tce są jeszcze bardzo sprawne. W dużej mierze łomżyniacy zgłaszają się do lekarza bez poważnych dolegliwości, po prostu w ramach profilaktyki. Sporym problemem są ciągle nowotwory. Moim zdaniem, poziom życia mieszkańców Łomży poprawia się z każdym rokiem.

Region podlaski jest biedny, nieuprzemysłowiony, ale w skali kraju wyróżnia się długowiecznymi mieszkańcami i stosunkowo małym poziomem zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu GUS. Analiza opracowania "Regiony Polski 2009" pozwala łomżyniakom w dużej mierze docenić miejsce, w którym żyją.

Poziom życia nie zachwyca

Wg danych GUS-u, średnia wysokość pensji w woj. podlaskim to ok. 2800 zł brutto. Jako województwo, z taką średnią zajmujemy dziewiąte miejsce w kraju. Nasze zarobki to zaledwie 45 proc. średniej unijnej, podczas gdy mieszkańcy Mazowsza osiągają nawet 85 proc. zarobków zagranicznych kolegów. Za to rocznie przepracowujemy "tylko" 1640 godzin - ponad 80 godz. mniej niż pracownicy z mazowieckiego.

Aż 29 proc. miesięcznych dochodów wydajemy na żywność i napoje, które u nas są najdroższe. To najwięcej w kraju. Łomżyniakom pozostaje niewiele pieniędzy na rozrywki. Na relaks i kulturę przeznaczamy tylko 7,4 proc. wypłaty. Celujemy za to w poszukiwaniu bezpłatnych rozrywek. Mieszkańcy regionu w ciągu roku wypożyczają z bibliotek średnio po 20 książek. Dzięki temu znajdujemy się w krajowej czołówce - przeganiamy nawet Warszawę, z poziomem 17 książek na osobę.

Możemy też poszczycić się najdłuższym życiem. Mieszkanki podlaskiego żyją średnio 81 lat, mężczyźni - 72. W porównaniu np. z mieszkańcami woj. łódzkiego, cieszymy się życiem nawet o 5 lat dłużej.

Łąki, lasy i czyste powietrze

Pod względem infrastruktury drogowej woj. podlaskie jest białą plamą na mapie kraju, ale dzięki temu nie musimy obawiać się zanieczyszczeń powietrza. Wg danych GUS, emisja gazów i pyłów nie przekracza u nas 9 ton rocznie - jesteśmy najczystszym regionem Polski. Nic dziwnego, skoro tylko dwa proc. całej powierzchni województwa stanowią tereny mieszkaniowe, przemysłowe i rekreacyjne. Resztę obszaru zajmują tereny rolnicze i lasy.

Mieszkańcy nie patrzą jednak na swoje miasto tak różowo.
- Łomża to dobre miasto, by wychować dzieci. Ale samemu zbyt wiele nie da rady tu osiągnąć - twierdzi 30-letnia Karolina z Łomży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna