Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

10 nietypowych atrakcji województwa podlaskiego. Poznaj ciekawe polskie zabytki i inne atrakcje turystyczne w pobliżu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Jeśli wie się, gdzie szukać, również województwo podlaskie może zaskoczyć ciekawymi, mało znanymi atrakcjami.Licencja
Jeśli wie się, gdzie szukać, również województwo podlaskie może zaskoczyć ciekawymi, mało znanymi atrakcjami.Licencja Wikimedia Commons/Puszczyk/CC BY-SA 3.0
Gdzie na weekend? Na Podlasie! Oto mniej typowe atrakcje turystyczne dla tych, którzy chcą poznać region od nieco ciekawszej strony.

Jeśli chodzi o ciekawe atrakcje turystyczne, Podlasie nie ustępuje innym regionom kraju. Jeśli nie masz pomysłu, gdzie pojechać na weekend, skorzystaj z naszej listy i wybierz się w wyjątkowe miejsca turystyczne, o których nie każdy słyszał. Co warto zobaczyć w województwie podlaskim?

Nietypowe atrakcje turystyczne Podlasia – przegląd

W naszym zestawieniu uwzględniliśmy zarówno miejsca związane z naturą, jak i kulturą, choć tych drugich jest więcej. Oczywiście poniższej listy nie należy traktować jako wyczerpującej temat – Podlasie ma wiele niezwykłych miejsc. Jeśli jednak planujemy wyjazdy na weekend, warto wziąć wymienione tu miejsca turystyczne pod uwagę.

Polskie zabytki i inne atrakcje turystyczne, które omawiamy w artykule, to:

 • zabytki kultury żydowskiej w Tykocinie,
 • ośrodek kultury litewskiej w Puńsku,
 • zabytki kultury prawosławnej w Grabarce,
 • meczety w Bohonikach i Kruszynianach,
 • ruiny kościoła w Jałówce,
 • Wierszalin,
 • Kanał Augustowski,
 • rezerwat przyrody Krzemianka,
 • Ziołowy Zakątek w Korycinach,
 • loty balonem z Białegostoku.

Poniżej znajdziesz dokładniejsze omówienie każdego z wymienionych miejsc.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Tykocina

Podlasie od zawsze było domem dla przedstawicieli wielu kultur. Urokliwy Tykocin, który zachował dużą część przedwojennej zabudowy, pozwala spotkać się z kulturą, której ślady trudno dziś w naszym kraju znaleźć – kulturą żydowską. Spacerując po tym miasteczku jak z bajki, koniecznie trzeba zobaczyć:

 • Wielką Synagogę, w której dziś mieści się muzeum poświęcone kulturze żydowskiej,
 • Małą Synagogę, w której można zakupić pamiątki oraz zjeść potrawy z kuchni żydowskiej,
 • pozostałości cmentarza żydowskiego,
 • XIX-wieczne drewniane domy, w których kiedyś zamieszkiwała ludność żydowska.

Tykocin ma oczywiście znacznie więcej atrakcji. Znajdziemy tu m.in. odrestaurowany w XXI w. zamek, XVIII-wieczny rynek, piękny Kościół Trójcy Świętej oraz zespół klasztorny bernardynów. Okolica ma też wiele do zaoferowania miłośnikom przyrody – w pobliżu znajdują się dwa parki narodowe (Biebrzański oraz Narwiański), a także Puszcza Knyszyńska. Zastanawiając się, gdzie pojechać z dzieckiem na weekend albo gdzie wpaść na weekend we dwoje, warto rozważyć właśnie te okolice.

Puńsk – ośrodek kultury litewskiej

Do litewskiej granicy jest z Podlasia co prawda niedaleko, jednak żeby zetknąć się z tamtejszą kulturą i spróbować litewskich dań, nie trzeba wcale wyjeżdżać z kraju. Puńsk to świetne miejsce na wycieczkę na weekend – jest tu wiele lokali serwujących litewską kuchnię, a latem odbywają się tu dwa duże festiwale kultury litewskiej, podczas których można podziwiać m.in. występy zespołów w strojach ludowych.

Godne polecenia atrakcje turystyczne i zabytki Puńska to:

 • skansen przedstawiający typową litewską wieś z XIX w.,
 • drewniana wikarówka,
 • liczne kapliczki litewskie,
 • Muzeum Etnograficzne,
 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
 • synagoga,
 • dwa cmentarze katolickie i jeden żydowski.

Warto zwiedzić również pracownię rękodzieła ludowego oraz zajrzeć do placówki znanej jako Muzeum Stara Plebania, gdzie wystawiono dawne stroje ludowe.

W województwie podlaskim nie brakuje atrakcji dla osób, które chciałyby wybrać się na rowerowe zwiedzanie. Przedstawiamy dziesięć najciekawszych miejsc, gdzie piękna przyroda łączy się z ciekawymi zabytkami oraz muzeami. Dla każdego coś dobrego!

Atrakcje turystyczne na Podlasiu idealne dla miłośników rowe...

Gdzie na weekend? Do Grabarki

A gdyby tak zorganizować wypad na weekend, który połączyłby wypoczynek ze spotkaniem z kulturą prawosławną? Taką wycieczkę na weekend warto odbyć o Grabarki w powiecie siemiatyckim, miejsca słynącego z uzdrowień, gdzie można podziwiać piękne prawosławne budowle sakralne i nie tylko. Na szczególną uwagę zasługują:

 • trzy cerkwie,
 • dwa Domy Pielgrzyma,
 • prawosławny cmentarz,
 • drewniane krzyże intencyjne ustawiane tu przez przybywających pielgrzymów.

Budynki otacza piękny, zielony, zadbany teren pełen drzew i kwiatów. Mieści się tu również źródełko, którego woda ponoć leczy z chorób. Nie mając pomysłu, gdzie jechać na weekend, warto zatem dać szansę Grabarce – ponieważ jednak jest to miejsce kultu religijnego, trzeba pamiętać o odpowiednio skromnym stroju. Należy też mieć na uwadze, że zwiedzanie możliwe jest tylko między godziną 10 a 17.

Meczety w Bohonikach i Kruszynianach – spotkanie z islamem

Hasło „islam” budzi wiele emocji, tymczasem na Podlasiu od wieków żyli wyznawcy tej regilii, wywodzący się od osadników tatarskich. To im zawdzięczamy fakt, że w województwie podlaskim znajdują się wyjątkowe atrakcje turystyczne – dwa z zaledwie pięciu meczetów w Polsce. Można je obejrzeć w Kruszynianach i Bohonikach. To piękne, drewniane budowle, które można zwiedzać za niewielką opłatą (z przewodnikiem, od 8 do 20 w Bohonikach i od 9 do 19 w Kruszynianach). Zastanawiając się, gdzie pojechać na dwa dni, zdecydowanie warto dać tym niezwykłym zabytkom szansę.

Na meczetach ciekawe miejsca w Bohonikach i Kruszynianach się nie kończą. W Bohonikach na turystów czeka też mizar, czyli muzułmański cmentarz. Również w Kruszynianach znajduje się taki obiekt. Z kolei w Domu Pielgrzyma w Bohonikach turysta skosztuje bardzo smacznych potraw kuchni tatarskiej. Najlepiej dojechać tu od strony Sokółki, wypatrując łatwo zauważalnych drogowskazów.

Ruiny kościoła w Jałówce – jeden z ciekawszych polskich zabytków sakralnych

Czasem ruiny budowli potrafią zachwycić równie mocno jak budynek w doskonałym stanie. Tak bez wątpienia jest w Jałówce, gdzie warto pojechać z aparatem – znajdujące się tu ruiny wysadzonego przez Niemców w 1944 r. Kościoła św. Antoniego zachwycają zarówno za dnia, jak i wieczorem. Co ciekawe, raz w roku, w dniu św. Antoniego (13 czerwca) jest tu odprawiana msza.

Jeśli mamy trochę więcej czasu i zastanawiamy się, gdzie pojechać na weekend, można połączyć wycieczkę do Jałówki z wyprawą w pobliże przebiegającej niedaleko stąd granicy z Białorusią. Należy jednak uważać, żeby nie podchodzić zbyt blisko do posterunków granicznych. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, w pobliżu Jałówki zachwyca też okoliczna przyroda – tu również warto mieć aparat na podorędziu.

Wierszalin – atrakcje, okolica, historia

Masz ochotę na wypad na weekend, a nie możesz wymyślić, gdzie pojechać i co zobaczyć? Rozważ wyprawę w okolice Wierszalina. Ta osada powstała przed wojną z inicjatywy prawosławnego chłopa, Eliasza Klimowicza, który – choć nie umiał czytać ani pisać – stał się przywódcą wielkiej grupy religijnej. Klimowiczowi udało się skupić wokół siebie tłumy wyznawców, którymi kierował jako prorok, przekazując im wiadomości otrzymane rzekomo z nieba. Jego wpływ był ogromny – wierni oddawali mu swoje majątki, a także z inicjatywy Klimowicza wznieśli piękną cerkiew.

Wypad na weekend w te okolice warto zacząć od samego Wierszalina, gdzie do dziś zachowała się część drewnianych zabudowań wzniesionych przez Klimowicza i jego wyznawców. To miejsce z niesamowitym, nieco mrocznym klimatem i okazja do zrobienia wspaniałych zdjęć. Następnie warto udać się do pobliskiej Starej Grzybowszczyzny, gdzie można obejrzeć wspomnianą cerkiew prawosławną.

Kanał Augustowski, czyli polskie zabytki to nie tylko zamki i kościoły

Nie zawsze myśli się o tym, że również obiekty inżynieryjne mogą być zabytkami. A tak się składa, że wśród wartych zobaczenia miejsc turystycznych na Podlasiu znajduje się jeden z najciekawszych takich zabytków w Polsce – Kanał Augustowski. Malownicza XIX-wieczna droga wodna prezentuje się pięknie zarówno podczas żeglugi, spływu kajakowego, jak i wyprawy samochodowej, rowerowej oraz pieszej.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Kanału i na jego trasie to m.in.:

 • 14 śluz do zmiany poziomu wody,
 • liczne lasy i jeziora,
 • Muzeum Historii Kanału Augustowskiego,
 • Muzeum Ziemi Augustowskiej,
 • Wyciąg Nart Wodnych nad jeziorem Necko,
 • Rynek Zygmunta Augusta.

Warto pamiętać, że również sam Augustów ma sporo do zaoferowania. Warto przejść się np. promenadą wzdłuż rzeki w Augustowie, gdzie na weekend we dwoje i romantyczny spacer wybiera się wiele par. Na uwagę zasługuje także centrum rekreacyjno-sportowe „Kaktusik”, gdzie na weekend z dzieckiem można wybrać się nawet z dość małymi pociechami.

[QUIZ] Gość w dom, Bóg w dom? Sprawdź, co wiesz o staropolskiej gościnności

Rezerwat przyrody Krzemianka – coś dla miłośników przyrody

Nie należy zapominać, że główną atrakcją turystyczną Podlasia jest tutejsza przyroda. Jednym z bardziej urokliwych i zapraszających do wypadu na weekend miejsc turystycznych jest rezerwat przyrody Krzemianka w Puszczy Knyszyńskiej. To bagnista dolina, w której liczne źródliska i leśne jeziorka tworzą przepiękny, niezapomniany krajobraz. Cała trasa zwiedzania przebiega po drewnianej kładce rozpiętej nad mokradłami, co zapewnia niezwykłe widoki oraz okazję do zrobienia ciekawych zdjęć.

Do rezerwatu powinni się wybrać zwłaszcza ci, którzy szukają atrakcji dla rodziny. Ścieżka jest mocna i całkowicie bezpieczna, choć trzeba pamiętać, że od czasu do czasu na trasie można napotkać np. powalone drzewo. To świetna okazja do lekcji przyrody, a że cała trasa ma długość ok. kilometra, nie powinna zbytnio zmęczyć naszych pociech. Jeśli zatem nie wiesz, gdzie pojechać z dzieckiem na weekend, rozważ ten zakątek Puszczy Knyszyńskiej.

Warto również wspomnieć, że na terenie rezerwatu znajdują się pozostałości po kopalni krzemienia sprzed 3000 lat, a także skansen pszczelarski. Okolicę można także podziwiać z wieży widokowej.

Ziołowy Zakątek w Korycinach – jakie atrakcje turystyczne kryje?

Podlasie to nie tylko polskie zabytki, lasy i jeziora, ale także gospodarstwa agroturystyczne. Jednym z ciekawszych jest Ziołowy Zakątek w Korycinach, gdzie na weekend powinni wybrać się w szczególności miłośnicy smacznego, ekologicznego jedzenia. Ten unikalny obiekt zajmuje powierzchnię blisko 20 ha i oferuje szereg nietypowych miejsc noclegowych, w tym m.in.:

 • domek nad rozlewiskiem,
 • leśniczówka,
 • dom na drzewie,
 • ziemianka,
 • stara plebania,
 • wiejska chata.

Na tym jednak nie koniec atrakcji. Turyści, którzy wybiorą się tu na wycieczkę na weekend, skosztują pysznego jedzenia przygotowanego m.in. z warzyw z tutejszego ekologicznego warzywnika, a także zakupią zdrowe produkty w miejscowym sklepie ziołowym. Jest tu również wiele atrakcji turystycznych dla dzieci: tajemnicza chatka szeptuchy, Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, sala mikroskopowa, plac zabaw, galeria rzeźb w kamieniu i zielarnia. Dorośli mogą z kolei obejrzeć m.in. drewniany XVII-wieczny kościół, ponad 1500 gatunków roślin w ogrodzie botanicznym i szałas bimbrownika, a także przejechać się bryczką czy rowerem z tutejszej wypożyczalni.

Loty balonem z Białegostoku

Choć przelot balonem nad samym Białymstokiem nie jest możliwy z przyczyn bezpieczeństwa, w tym największym mieście regionu można sprawić sobie prezent życia – trwający około godziny lot nad Podlasiem. Każdy lot jest unikalny, ponieważ na wybór punktu startowego oraz dokładną trasę przelotu wpływ ma pogoda. Uczestnik lotu może nie tylko zrobić niesamowite zdjęcia, ale też otrzyma pamiątkowy certyfikat i uczci udany lot lampką szampana.

Starty odbywają się przy dobrej pogodzie, zawsze w godzinach porannych lub wieczornych. Na całe wydarzenie trzeba przeznaczyć ok. 4 godzin, ponieważ uczestnik musi m.in. odbyć krótkie przeszkolenie. Na wyprawę warto ubrać się w ciepły, wygodny strój, którego nie boimy się pobrudzić. Trzeba pamiętać, że niewłaściwy strój może stanowić podstawę do odmowy wykonania lotu – nie wchodzą w grę m.in. klapki czy szpilki. Na własną odpowiedzialność na pokład można zabrać urządzenia takie jak aparaty fotograficzne czy kamery.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna