MKTG SR - pasek na kartach artykułów

11 niezwykłych i naturalnych zabawek dla dzieci od 0 do 2 lat. Lista z podziałem na wiek

Magdalena Ignaciuk
Jak wybrać zabawki dla małego dziecka?
Jak wybrać zabawki dla małego dziecka? Paige Cody/unsplash.com
Oferta producentów zabawek jest ogromna. Półki w sklepach z akcesoriami dla dzieci uginają się od rzeczy, które zachęcają nas do zakupu swoimi kolorami i dźwiękami. Tak duża oferta może przytłoczyć niejedną osobę, a wybór zabawek wbrew pozorom nie jest tak łatwy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki? Przedstawiamy listę naturalnych zabawek dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat. Sprawdźcie, czy macie je w swoich domach.

Spis treści

Jakie cechy powinna mieć dobra zabawka?

Dobra zabawka to taka, która ma wiele zastosowań i pobudza wyobraźnię dziecka. Zabawki interaktywne, tak popularne na rynku, zwykle dostarczają dziecku rozwiązań i nie pozostawiają pola do samodzielnego odkrywania zastosowań danej rzeczy. Idealne zabawki to te, które uczą przez zabawę.
Najlepsze zabawki są:

  • bezpieczne - stworzone z wytrzymałego materiału, bez możliwości odczepienia zbyt małych elementów, z tworzyw dopuszczonych do użytku przez dzieci;
  • kreatywne - mają więcej niż jedno zastosowanie, dziecko może bawić się nią na różne sposoby;
  • dostosowane do wieku dziecka.

Zabawki interaktywne negatywnie wpływają na dzieci

Grające i świecące zabawki to nie zawsze dobry wybór. Choć wydaje nam się, że jeśli rzecz ma wiele zastosowań, mówi do dziecka i świeci wszystkimi kolorami tęczy, to jest to najlepszy wybór. Nic bardziej mylnego. Zabawki interaktywne mają negatywny wpływ na rozwój małego człowieka.

– Obecnie często jesteśmy świadkami tego, że maluszek dopiero co przyszedł na świat, a często już na powitanie „bombardowany” jest mrugającymi, kolorowymi światełkami i dźwiękami wydobywającymi się z karuzeli znajdującej się tuż nad jego łóżeczkiem, tymczasem układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze gotowy na odbiór takich bodźców - pisze na swojej stronie Paulina Mistal, Pani Logopedyczna.

Wartościowe zabawki wcale nie muszą być drogie ani elektroniczne. Badania pokazują, że zabawki, które grają i migają kolorowymi światłami dostarczają dziecku zbyt wielu bodźców, co będzie negatywnie wpływać na jego samopoczucie i rozwój. Przebodźcowane dziecko staje się płaczliwe, rozdrażnione, ma kłopoty ze snem i koncentracją uwagi. Zbyt częste używanie zabawek grających może powodować opóźnienie rozwoju mowy.

Pamiętaj o rotacji zabawek

Pokoje dziecięce zwykle wypełnione są zabawkami. Dziecko szybko nudzi się nimi, a kupowanie nowych wcale nie załatwia sprawy. Warto zwrócić na to uwagę i posortować rzeczy, którymi bawi się dziecko. Zostawmy maluchowi jego ulubione zabawki i 5-7 innych zabawek. Co jakiś czas wymieniajmy je. Dziecko będzie bardziej zainteresowane tymi zabawkami, które ma pod ręką, a rzeczy, które wyciągniemy z szafy po pewnym czasie, będą jak nowe. Nasza pociecha z chęcią się nimi zainteresuje, a my zaoszczędzimy pieniądze i nie będziemy przyczyniać się do produkcji kolejnych takich samych rzeczy, które ostatecznie wylądują na śmietniku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna