30-lecie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Materiał informacyjny FRSE
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji już od 30 lat zarządza w Polsce programami europejskimi w dziedzinie edukacji. Dofinansowanie udzielone przez FRSE w ciągu ostatnich trzech dekad sięga 2,5 miliarda euro – to wartość prawie 41 ton złota. W tym czasie, z oferty Fundacji skorzystało prawie 1,5 miliona uczestników.

Głównym zadaniem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji jest wspieranie działań na rzecz rozwoju edukacji w Polsce. FRSE realizuje swój cel poprzez koordynację programów edukacyjnych Unii Europejskiej oraz innych inicjatyw międzynarodowych.

Pierwsze programy, którymi zarządzała Fundacja w latach 1993-1998 miały charakter pomocy zagranicznej - wspierały działania modernizacyjne i reformatorskie w sferze edukacji w okresie transformacji gospodarczej. Od 1996 roku instytucja przygotowywała się zarządzania programami wspólnotowymi w dziedzinie badań naukowych, kultury, edukacji oraz młodzieży funkcjonującej w krajach Unii Europejskiej. W 1998 roku przeprowadzono pierwsze nabory w programach Socrates (Comenius, Erasmus, Arion, Lin - gua, NARIC) oraz „Młodzież dla Europy”, które otworzyły polską edukację na zachód.

Po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym uczestnikiem programów europejskich, co wiązało się ze znacznym zwiększeniem środków finansowych kierowanych na rozwój polskiej szkoły, kadry oświatowej i polityki młodzieżowej.

- Od 2014 roku pełnimy funkcję narodowej agencji programu Erasmus+, który jest flagową inicjatywą Unii Europejskiej na rzecz wspierania współpracy między uczelniami z różnych krajów i ułatwianie mobilności w celu zdobywania dalszego wykształcenia lub podejmowania pracy. W ramach tego programu w latach 2014-2023 zrealizowano prawie 21 tys. projektów, w których wzięło udział 830 tys. uczestników, a kwota dofinansowania przekroczyła 1,6 mld euro. Otwieramy polską młodzież na świat, pomagamy im w zdobyciu nie tylko teoretycznego, ale także praktycznego wykształcenia, poznania innych kultur i zdobycia cennych znajomości – powiedział Dawid Solak, z-ca dyrektora generalnego FRSE.

30-lecie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

FRSE, od 2018 roku, jest narodową agencją Europejskiego Korpusu Solidarności. To międzynarodowy program Komisji Europejskiej, w ramach którego młodzi ludzie mogą wziąć udział w projektach z zakresu wolontariatu i rozwoju zawodowego. Od roku 2018 zostało zrealizowanych ponad tysiąc projektów dla 8,5 tys. osób za ponad 300 mln euro.

Fundacja koordynuje sieci i inicjatywy informacyjne skierowane do zróżnicowanych grup odbiorców. Wśród najbardziej popularnych są: stworzona dla nauczycieli platforma eTwinning, skierowane do młodzieży Eurodesk Polska i Europejski Portal Młodzieżowy oraz EPALE – Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie. FRSE tworzy także bazę wiedzy o europejskich systemach edukacji w ramach sieci Eurydice, współtworzymy także platformę Youth Wiki poświęconą politykom młodzieżowym państw Unii Europejskiej.

Wspieramy współpracę z krajami Wschodu poprzez Polsko Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Centrum Współpracy z Krajami Europy Wschodniej i Kaukazu (SALTO), a od 2016 r. także w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

30-lecie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Zwieńczeniem jubileuszu 30-lecia FRSE była organizacja branżowych mistrzostw Europy EuroSkills 2023. W Gdańsku rywalizowało 600 najlepszych specjalistów w wieku poniżej 25 lat z całego kontynentu. Polska reprezentacja zdobyła 13 medali, osiągając najlepszy wynik w historii.

Jaka przyszłość czeka Fundację Rozwoju Systemu Edukacji? To m.in. dalszy rozwój Erasmusa+. W perspektywie na lata 2021–2027 program kładzie silny nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w życiu demokratycznym. Tym samym program Erasmus + wspiera realizację priorytetów i działań określonych w europejskim obszarze edukacji, w planie działania w dziedzinie edukacji cyfrowej oraz europejskim programie na rzecz umiejętności.

Nowy Erasmus+ inwestuje również w projekty współpracy transgranicznej, takie jak inicjatywa Uniwersytety Europejskie, sprzyjająca współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego w UE. To także akademie nauczycielskie Erasmus+, które tworzą sieć partnerstwa między organizatorami kształcenia i szkolenia nauczycieli oraz centra doskonałości zawodowej – miejscwe nabywania umiejętności na potrzeby innowacji, rozwoju regionalnego i włączenia społecznego.

- Liczby robią wrażenie. Do Fundacji wpłynęło już ponad 11,5 tys. wniosków w programie Erasmus+ w perspektywie 2021–2027. Prawie 3 tys. instytucji korzysta z programu, w tym 1,5 tys. szkół, przedszkoli, ośrodków doskonalenia zawodowego dla młodzieży i dorosłych. Ponad pół miliarda euro zostało przeznaczone na dofinansowanie projektów, w tym 250 mln euro na projekty w sektorze szkolnictwa wyższego. Prawie 5,5 tys. zagranicznych organizacji jest zaangażowanych w projekty z partnerami z Polski, w tym ponad 2 tys. organizacji spoza Unii Europejskiej – podsumowuje, powiedział Dawid Solak, z-ca dyrektora generalnego FRSE.

FRSE stale powiększa grono beneficjentów – są wśród nich już nie tylko placówki edukacyjne, lecz także organizacje pozarządowe, instytucje kulturalne, małe i średnie firmy oraz duże przedsiębiorstwa.

Fundacja współpracuje z instytucjami odpowiedzialnymi za rozwój edukacji, m.in. z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Instytutem Badań Edukacyjnych, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Erasmus Student Network, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Przed nami kolejne lata wytężonej pracy, która – jak wierzę – przyczyni się do poprawy jakości polskiego systemu oświaty, szkolnictwa wyższego oraz wymiany międzynarodowej studentów, pracowników naukowych i uczelni. Jesteśmy gotowi wdrażać innowacyjne programy kształcenia, które sprawią, że nasi uczniowie, studenci, ich nauczyciele oraz wykładowcy zdobędą cenne umiejętności i wiedzę, a my – całe społeczeństwo – na tym skorzystamy – podsumował, powiedział Dawid Solak, z-ca dyrektora generalnego FRSE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna