MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowy na renowację oraz zakup podlaskich strojów ludowych i historycznych. Zobacz kto i ile pieniędzy dostał

OPRAC.: PL
Beneficjenci
Beneficjenci Paweł Krukowski
Wsparcie o łącznej wysokości 120 tys. zł otrzymało 13 podlaskich organizacji. Dzięki przyznanym dotacjom będą mogły przyjąć nowych członków, udoskonalić stroje, kupić nowe i przez to jeszcze skuteczniej prezentować podlaską kulturę w kraju i na świecie.

Dotacje dla strażników tradycji

W środę, 24 kwietnia, wicemarszałek Marek Olbryś podpisał umowy na przekazanie dofinansowania, podkreślając jednocześnie znaczenie tej inicjatywy.

Wasza działalność jest bardzo ważna. Jesteście ludźmi, którzy służą województwu i narodowi, przekazując piękno i szacunek do historii i do człowieka. W imieniu marszałka Artura Kosickiego i całego zarządu województwa bardzo wam za to dziękuję – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Wicemarszałek wskazał też, że działalność podlaskich stowarzyszeń historycznych oraz grup folklorystycznych jest doskonałą promocją województwa, a dla młodych ludzi szansą na zetknięcie się z żywą historią Polski. Właśnie chęć organizowania takich lekcji historii i wzmacniania postaw patriotycznych wśród Podlasian było jednym z powodów, dla których Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis” wystąpiła o dotację.

Dzisiejsze dofinansowanie dla naszego stowarzyszenia jest niezwykle ważne m.in. dlatego, że symbol godła i flagi, tak samo jak mundur, to symbole ciągłości państwa. Od wieków było to widoczne. Nawet podczas zaborów polski mundur podnosił morale społeczeństwa, a przede wszystkim ducha patriotyzmu. Za uzyskane pieniądze doposażymy umundurowanie przede wszystkim o płaszcze kawaleryjskie – mówił prezes stowarzyszenia Ryszard Łapiński.

Natomiast przedstawiciele Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód” zauważyli, że wiele z tych największych i najdłużej działających grup rekonstrukcyjnych na terenie kraju nieprzypadkowo wywodzi się właśnie z Podlaskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego Paweł Krukowski

Historia regionu nie wiąże się jednak tylko z wojskowością. Istotny jest także podlaski folklor. Jego reprezentanci także mogli liczyć na wsparcie od samorządu.

Niedawno przystąpiła do nas duża grupa dzieci, które chcą kultywować tradycje regionalne. Brakowało nam właśnie strojów dla nich i właśnie na nie przeznaczymy dotacje. Dzięki temu młodzież będzie mogła reprezentować zarówno Podlaskie, jak i cały region nadbużański na licznych koncertach w Polsce i za granicą – mówił Wojciech Ofman, prezes stowarzyszenia „Klekociaki”, którego zespół zajmuje się tańcem i śpiewem ludowym.

Wsparcie otrzymało też m.in. Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Stacja Łapy” na zakup garderoby w ramach projektu „Łapska scena folkloru”, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Kolno „Integracja” na stroje regionalne dla grupy wokalnej działającej w ramach Klubu Seniora w Borkowie, a także Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” na doposażenie w białoruskie stroje ludowe tanecznego zespołu młodzieżowego „Lawonicha”.

Kto dostał pieniądze?

Pełna lista dofinansowanych:

 • SZWADRON KAWALERII IM 10 GO PUŁKU UŁANÓW LITEWSKICH 4000 zł
 • Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii "PLIS" Moja Ojczyzna - Mój Dom 15000
 • STOWARZYSZENIE WSPIERANIA KULTURY NARODOWEJ MAŁE PODLASIE 10000
 • Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Stacja ŁAPY” "Łapska scena folkloru" 13000
 • Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów "Grupa Wschód" 9550
 • FUNDACJA ŻYWEJ HISTORII HANZA 6320
FUNDACJA ŻYWEJ HISTORII HANZA
FUNDACJA ŻYWEJ HISTORII HANZA Paweł Krukowski
 • Stowarzyszenie na rzecz osób starszych, chorych somatycznie i niepełnosprawnych „DOBRZE BYĆ RAZEM” przy Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Świerkowej 9 - 10000
 • Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Kolno "Integracja" 12000
 • Grupa Rekonstruktorów Konnych "Zagończycy" Przeszłość to dziś! 12130
 • STOWARZYSZENIE NASZA SZKOŁA Doposażenie tanecznego zespołu młodzieżowego "Lawonicha" 7000
 • STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU KULTURY I TRADYCJI REGIONALNEJ PODLASIE Z SZEPIETOWA 5000
 • Stowarzyszenie "KLEKOCIAKI" "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA 10000
 • KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE "AUGUSTOWSKIE BRACTWO KURKOWE" 1 PUŁKU UŁANÓW KRECHOWIECKICH IM. PŁK. BOLESŁAWA MOŚCICKIEGO 6000

Źródło: podlaskie.eu

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna