Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

34. edycja ogólnopolskiej Nagrody im. Zygmunta Glogera

OPRAC.: adek na podst. podlaskie.eu
Wideo
od 16 lat
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu Wojciech Kass oraz dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk to laureaci tegorocznej edycji Nagrody im. Zygmunta Glogera. Gala finałowa, w czasie której wręczono wyróżnienia odbyła się w piątek, 22 września w Łomży. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś wraz małżonką Bogumiłą Olbryś. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”. To jego prezes prof. Ludwik Malinowski zainaugurował galę, witając zgromadzonych w łomżyńskiej Hali Kultury uczestników. Nagroda przyznawana od ponad 40 lat ma upowszechniać wybitne osiągnięcia z dziedziny kulturoznawstwa, antropologii i ludoznawstwa kultur lokalnych. Do tych wartości odwołał się Marek Olbryś:

– Tam, gdzie jest miłość do ojczyzny, pielęgnowanie tradycji i dziedzictwa narodowego, zawsze jest samorząd województwa. I chciałbym przy tej okazji podziękować wszystkim zaangażowanym w ten wieloletni projekt. Widać na jego przykładzie, jak wielka jest siła regionalizmów, jak wielka siła się tworzy. Doskonałym jej przykładem jest chociażby Adam Chętnik, twórca Skansenu w Nowogrodzie. Musimy dbać o nasze małe ojczyzny, bo w nich jest nasza siła intelektualna, kulturalna. I za to wszystko laureatom, którzy dbają o kulturę i kultywują tradycję, dziękuję – powiedział wicemarszałek.

- Obce rzeczy dobrze wiedzieć jest, swoje znakomicie – cytował patrona nagrody Zygmunta Glogera przewodniczący kapituły konkursowej prof. Tadeusz Panecki. – Staramy się odkrywać to, co najciekawsze, to co najcenniejsze w naszej kulturze, szczególnie tej lokalnej, w tej, które buduje Małe Ojczyzny, a z tych Małych Ojczyzn budowane jest dziedzictwo narodowe – mówił o pracach kapituły profesor.

I tak, najwyższe laury w ramach 34. edycji Nagród im. Zygmunta Glogera przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk”, jednemu z największych polskich zespołów folklorystycznych. Został założony 1 lipca 1953 r. przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie

W imieniu „310 pracowników Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, bo tyle osób stoi za sukcesem tej instytucji” głos zabrał dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.

– Nagroda dla nas bardzo ważna, bo staramy się łączyć to wszystko, co związane tradycją dotyczącą tego, co się działo w naszym kraju na przestrzeni wielu setek lat i teraźniejszością. Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę, że młodzież, którą edukujemy w zespole Śląsk, ta edukacja ma miejsce praktycznie codziennie, rokrocznie odwiedza nas 150 tys. osób. Prowadzimy szerokie działania edukacyjne – mówił Zbigniew Cierniak.

Laureatem nagrody drugiego stopnia został Wojciech Kass – od ponad 20 lat dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, za stworzenie w tej dawnej leśniczówce placówki o najwyższych walorach artystycznych, a nagroda trzeciego stopnia trafi do dr Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk z Warszawy za odkrywanie nowych oblicz polskości poza granicami kraju, szczególnie w Londynie.

Kapituła Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera przyznała także trzy wyróżnienia dla: dr Barbary Sopot-Zembok z Pszczyny, Jacka Rutkowskiego z Łowicza i Edyty Wiśniewskiej z Sokółki. Laureatka pochodząca z naszego województwa, najbardziej znana w Podlaskiem tkaczka krajek, doceniona została za podtrzymywanie dawnej tradycji rękodzieła artystycznego.

Nagrody imienia Zygmunta Glogera wręczono w tym roku po raz 34. Swoją nazwę konkurs zawdzięcza polskiemu historykowi i etnografowi Zygmuntowi Glogerowi, który był znany przede wszystkim jako autor Encyklopedii Staropolskiej, która jest do dziś uznawana za dzieło niezwykle ważne dla polskiej humanistyki. Zawiera się w niej ok. 3 tys. artykułów i 800 ilustracji, obejmujących okres od czasów Słowian do rozbiorów Polski.

Wyróżnienie wiąże się też z nagrodą finansową ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 34. edycja ogólnopolskiej Nagrody im. Zygmunta Glogera - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna