Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

350-lecie przybycia kamedułów na Wigry. Kameduli w swoim klasztorze na Wigrach produkowali szkło, cegły oraz... piwo (zdjęcia)

Magdalena Siemińska
350-lecie przybycia kamedułów na Wigry
350-lecie przybycia kamedułów na Wigry Magdalena Siemińska
– Gdyby nie obecność kamedułów na Wigrach to dziś Suwałki nie byłyby tak rozwinięte. To oni zajmowali się rolnictwem, rzemiosłem i uprzemysłowieniem, które wprowadzili na tereny Suwalszczyzny – mówił ks. Ryszard Sawicki.

We wtorek w klasztorze w Wigrach odbyły się obchody inauguracji jubileuszu 350 - lecia przybycia kamedułów na Wigry, które poprzedziła konferencja naukowa.

Maciej Ambrosiewicz, kierownik Muzeum Wigier w Starym Folwarku opowiedział m.in. o gospodarności mnichów. – Byli oni wykształceni na poziomie dzisiejszych inżynierów. Wytwarzali m.in. żelazo, węgiel drzewny, szkło w miejscowości Huta, wapno, cegły oraz piwo ponieważ na terenie klasztoru znajdował się browar oraz gorzelnia – mówił Ambrosiewicz. Spirytus z gorzelni służył również zakonnikom do wycierania podłogi, po której przeszła... kobieta.

Warto dodać, że umiejscowienie klasztoru nie jest przypadkowe. – Jest tu cisza i spokój. Nie bez powodu 19 lat temu papież Jan Paweł II przybył na Wigry i powiedział, że właśnie w tym miejscu chce odpocząć – mówił ks. Łukasz Kordowski. Zwrócił on uwagę na to, że trzeba wykorzystać potencjał istniejący w klasztorze na rozwój regionalnej turystyki mającej przekaz religijny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna