36 osób próbowało w sobotę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Migranci próbują przeprawić się przez graniczną rzekę Leśna Prawa

PAP
PAP
Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.
Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Straż Graniczna/Twitter
Straż Graniczna: 36 osób próbowało w sobotę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała w niedzielę na Twitterze (X) w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna.

20 z tych osób, na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś. W rejonie działania placówki SG w Białowieży 14 osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Leśna Prawa. SG podała, że zatrzymano 12 Syryjczyków, a dwie osoby, gdy zobaczyły polskie patrole, zawróciły na stronę białoruską.

Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu - blisko 2,8 tys.

Od początku września Podlaski Oddział SG odnotował ok. 450 prób. Zatrzymywani w tym roku na granicy cudzoziemcy pochodzili z 52 krajów.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy, a centrum nadzoru gdzie są analizowane, monitorowane na bieżące dane z bariery elektronicznej jest w Białymstoku w Podlaskim Oddziale SG.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w sobotę, że SG ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia elektroniczne mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych i czujników ruchu. Przetarg ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, a wykonawca ma zacząć prace jeszcze w 2023 r. Centrum nadzoru ma się znajdować w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
uikopl;'
wybić machometów i oblać gnojówą !!!!!!!!!!!!!
E
Edek
Ja mam tylko pytanie do Panów ze Straży Granicznej. Wy na pewno wiecie czego tam bronicie i kogo przed kim bronicie? Ci którzy idą rzeką to biedacy, których nie stać na wizę do Polski za łapówkę. Tamci bogatsi imigranci to już legalni imigranci. Biznes się kręci a imigranci jak szli, tak idą dalej....
o
oloki
Dla przykładu trzeba od[wulgaryzm] kilku bo są ku temu przesłanki.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie