MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Kilkaset prób nielegalnego przekroczenia polsko–białoruskiej granicy w ostatni weekend

red.
Podlaski Oddział Strazy Granicznej
667 razy cudzoziemcy próbowali nielegalnie przekroczyć polsko–białoruską granicę w Podlaskiem podczas minionego weekendu (12-14.04). Migranci kilkukrotnie kamieniami i gałęziami migranci zaatakowali polskie służby.

Próby nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem

Zdarzenia związane z nielegalną migracją miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Białowieży, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze.

  • W piątek (12.04) odnotowano 217 prób nielegalnego przedostania się do Polski,
  • w sobotę (13.04) - 276,
  • natomiast w niedzielę (14.04) - 174

W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży cudzoziemcy usiłowali sforsować graniczną rzekę Przewłoka. Kilkukrotnie doszło też do agresywnych zachowań ze strony migrantów znajdujących się za techniczną zaporą. Podczas jednego z takich zdarzeń funkcjonariuszka Straży Granicznej uderzona została kamieniem w bark - poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej.

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze brali też udział w czynnościach udzielania pomocy medycznej migrantom. Pomocy udzielono 9 osobom.

W kwietniu 2024 roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano około 3200 prób nielegalnego przekroczenia polsko–białoruskiej granicy.

Zatrzymani kurierzy przewożący migrantów

W ostatnich trzech dniach doszło do zatrzymania 10 kurierów przewożących cudzoziemców, którzy dokonali przekroczenia granicy polsko-białoruskiej wbrew obowiązującym przepisom.

W piątek (12.04.2024 r.) funkcjonariusze Policji w miejscowości Orla (powiat bielski) zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził 3 cudzoziemców nielegalnie przebywających w naszych kraju. Tego samego dnia w miejscowości Ancuty (powiat hajnowski), również funkcjonariusze Policji zatrzymali 3 obywateli Gruzji, którzy przewozili jednego obywatela Afganistanu. Cudzoziemiec przedostał się do Polski wbrew obowiązującym przepisom.

W sobotę (13.04.2024 r.) w Klejnikach (powiat hajnowski) doszło do zatrzymania obywatela Mołdawii, który w Audi, na polskich tablicach rejestracyjnych, usiłował przewieźć w głąb Europy Zachodniej czterech cudzoziemców.

Natomiast w niedzielę w powiecie hajnowskim doszło do zatrzymania 5 kurierów. Obywatela Gruzji, który przewoził dwóch cudzoziemców. Obywatela Ukrainy przewożącego trzy osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę naszego państwa. Kolejnych dwóch kurierów - obywateli Ukrainy, zatrzymano w miejscowości Klejniki. Jeden z nich samochodem osobowym na polskich tablicach rejestracyjnych przewoził trzech migrantów. Drugi przewoził pięciu cudzoziemców, którzy dostali się do Polski wbrew obowiązującym przepisom. Ponadto, zatrzymano również obywatela Ukrainy, który przyjechał na tzw. pinezkę w celu odebrania cudzoziemców po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko- białoruskiej.

Za organizowanie i pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

Na odcinku granicy państwowej ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymano w tym roku 87 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna