MKTG SR - pasek na kartach artykułów

5,5 mld zł wsparcia dla firm w Polsce. Można już składać wnioski. Warunek jest tylko jeden

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W drugiej edycji programu pula pieniędzy do rozdania jest dwukrotnie większa. Dotacja będzie przysługiwać większej ilości przedsiębiorców.
W drugiej edycji programu pula pieniędzy do rozdania jest dwukrotnie większa. Dotacja będzie przysługiwać większej ilości przedsiębiorców. 123rf.com/seventyfour74
25 października ruszył nabór wniosków do rządowego programu wsparcia dla energochłonnych firm. Kilka tysięcy przedsiębiorców może liczyć łącznie na nawet 5,5 mld złotych. Minister Buda tłumaczy, że chodzi o złagodzenie skutków wysokich cen gazu i prądu w tym i przyszłym roku.

Spis treści

Rusza rządowe wsparcie dla energochłonnych firm

Jak ogłasza minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda od środy, 25 października można już składać wnioski o wsparcie do w ramach rządowego programu dla branży energochłonnej. O pomoc mogą wnioskować firmy energochłonne z sektorów: wydobywczego oraz przetwórstwa przemysłowego.

Za energochłonne uznane zostaną te firmy, których koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. wyniosły nie mniej niż 3% wartości produkcji sprzedanej. Kwota pomocy podstawowej wynosi 50% kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro, liczone łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych zarejestrowanych w Polsce.

Wsparcie ma służyć złagodzeniu skutków wzrostu cen gazu ziemnego i energii elektrycznej dla przedsiębiorców, którzy mają problem z zachowaniem płynności działania i miejsc pracy.

Choć aktualne rynkowe ceny energii i gazu spadają, wiele firm związanych jest z dostawcami kontraktami długoterminowymi, bazującymi na znacznie wyższych cenach z poprzedniego roku - wskazuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Do udziału w programie uprawnionych jest ok. 3 tys. firm prowadzących swoją działalność w Polsce. Nabór potrwa do 8 listopada, a chodzi o „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” Pomocy firmom udzieli minister rozwoju i technologii, a operatorem programu jest NFOŚiGW.

Które firmy są energochłonne? Te mogą wnioskować o wsparcie

Program po raz pierwszy realizowany był już w 2022 roku. Wówczas ze wsparcia skorzystało 195 firm, które łącznie otrzymały 2,3 mld zł dotacji. Z pomocy skorzystały przede wszystkim branże:

  • metalowa
  • hutnicza
  • chemiczna
  • ceramiczna

Aktualnie do uzyskania pomocy podstawowej uprawnione będą wszystkie firmy energochłonne, które przeważającą działalność prowadzą w sekcji B lub C PKD. Z pomocy zwiększonej będą mogły skorzystać firmy, które spełniają dodatkowe warunki:

  • prowadzenie przeważającej działalności w branżach określonych przez KE jako szczególnie narażone na utratę konkurencyjności;
  • odnotowanie w 2023 r. ujemnego wyniku finansowego EBITDA lub spadku tego wskaźnika o 40% względem 2021 r.;
  • Przedstawienie do końca I kwartału 2024 r. przez wnioskodawcę planu zwiększenia efektywności energetycznej, którego koszty realizacji wyniosą co najmniej 30% otrzymanej pomocy.

Pierwszy nabór wystartował 25 października i zakończy się 8 listopada. Drugi natomiast ruszy w lutym 2024 r. Wnioski o pomoc można składać elektronicznie poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie dostępny pod adresem www.gwd.nfosigw.gov.pl.

To druga edycja programu. Do rozdania dwukrotnie więcej pieniędzy

Minister Buda dodaje, że budżet drugiej edycji programu wsparcia to 5,5 mld zł, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nabór wniosków ruszy jeszcze w sierpniu. Po jego starcie przedsiębiorcy będą mieli 14 dni na złożenie wniosków.

Firmy będą mogły ubiegać się o wsparcie podstawowe lub zwiększone. Pomoc podstawowa będzie przysługiwać wszystkim energochłonnym przedsiębiorcom z sektora przemysłowego, natomiast zwiększona firmom szczególnie narażonym na utratę konkurencyjności i płynności finansowej.

W ramach pomocy podstawowej możliwe będzie finansowanie 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro, co liczne będzie dla wszystkich przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce. Z kolei pomoc rozszerzona zakłada finansowanie 80 proc. kosztów do 40 mln euro.

Podobnie jak w ubiegłym roku operatorem programu będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 5,5 mld zł wsparcia dla firm w Polsce. Można już składać wnioski. Warunek jest tylko jeden - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna