MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywno: Żeby pomóc przedsiębiorcom z pogranicza trzeba otworzyć choć jedno przejście

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Radny sejmiku Łukasz Nazarko i  wicemarszałek Senatu Maciej Żywno uważają, ze w Podlaskiem można odblokować chociaż jedno przejście drogowe graniczne z Białorusią. Tym bardziej, że w sąsiednim Lubelskiem przejście np. w Terespolu funkcjonuje cały czas
Radny sejmiku Łukasz Nazarko i wicemarszałek Senatu Maciej Żywno uważają, ze w Podlaskiem można odblokować chociaż jedno przejście drogowe graniczne z Białorusią. Tym bardziej, że w sąsiednim Lubelskiem przejście np. w Terespolu funkcjonuje cały czas Andrzej Matys
Po czwartkowej konferencji podlaskich przedsiębiorców z pogranicza Wicemarszałek senatu Maciej Żywno, poinformował w piątek (26.04), że składa interwencję do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie otwarcia przynajmniej jednego przejścia drogowego z Białorusią oraz pomocy dla podlaskich firm z terenów przy granicy.

- Jeszcze w kampanii wyborczej mówiłem, że zamknięcie przejść granicznych z Białorusią musi być konsekwentne. Czyli, albo zamykamy wszystkie przejścia także w województwie lubelskim (np. Terespol) i porozumiewamy się w tej kwestii z Litwą (gdzie normalny ruch graniczny też funkcjonuje). Wtedy będzie to narzędzie wpływu na reżim białoruski albo symetrycznie otwieramy choć jedno drogowe przejście graniczne w Podlaskiem – tłumaczył Maciej Żywno dodając, że przejścia są nieczynne zbyt długo (najpierw Covid, a potem kryzys na granicy), a to dla regionalnego biznesu duży problem.

Ponieważ po październikowych wyborach nic się w tej kwestii nie zmieniło, wicemarszałek Żytno zapewnił, że popiera apel podlaskich przedsiębiorców, by otworzyć przejście drogowe albo w Kuźnicy, albo w Bobrownikach:
- Kuźnica wydaje się bezpieczniejsza, bo nawet ze względu na kryzys humanitarny na granicy, w okolicach Kuźnicy nie ma tylu przekroczeń zielonej granicy, co w okolicach Bobrownik. Powtórzę, jedno z nich powinno zostać otwarte lub zamknijmy przejścia na całej granicy – podkreślił Maciej Żywno i zauważył: - Utrzymywanie stanu obecnego jest względem naszych, podlaskich przedsiębiorców nieuczciwe.

Czytaj również:

Ponadto zapewnił, że będzie monitorował działania wojewody podlaskiego w sprawie kontynuacji wypłat dla przedsiębiorców z terenów przygranicznych i oraz to, jak szybko wojewoda (jako przedstawiciel rządu) uzyskuje fundusze z budżetowej rezerwy celowej na kolejne rekompensaty. - Te środki muszą być, żeby firmy mogły przetrwać, ponieważ nie wiadomo jak długo ów stan zawieszenia będzie trwał – oświadczył.

Według Macieja Żywno, życie pokazało, że działania, które robił rząd PiS i obecny są niewystarczające. Jego zdaniem, to nie są żarty, które powodują, że z pomocą można czekać kolejny rok, bo firmy działające przy granicy polsko-białoruskiej potrzebują jej teraz.

- Ze swej strony przygotowałem interwencję senatorską w tej sprawie, złożę oświadczenie podczas obrad Senacie i będę rozmawiał z szefem MSWiA, by rozważył model choćby częściowego uruchomienia tych przejść. Choćby po to, żeby sprawdzić one będą funkcjonowały – zapowiedział Maciej Żywno.

Czytaj również:

Z kolei radny wojewódzki nowej kadencji Łukasz Nazarko, obiecał, że „będzie głosem przedsiębiorców w samorządzie” i podczas pierwszych sesji sejmiku będzie zabiegał o przyjęcie stanowiska, w którym radni upomną się o przywrócenie ruchu granicznego przynajmniej na jednym z podlaskich przejść drogowych z Białorusią. Dodał także, że będzie się starał, aby sejmik stworzył i przyjął program pomocy finansowej dla przedsiębiorstw działających na terenach przygranicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żywno: Żeby pomóc przedsiębiorcom z pogranicza trzeba otworzyć choć jedno przejście - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna