Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat Gazety Współczesnej. Zambrów- coraz więcej pracowników odchodzi z zakładów

Paweł Gilewski "Gazeta Współczesna", nr 89 (9065), 21 kwietnia 1980 r.
Fragment nowej tkalni Zambrowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Pracuje się tutaj na radzieckich krosnachtypu STB.
Fragment nowej tkalni Zambrowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Pracuje się tutaj na radzieckich krosnachtypu STB.
Zambrowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Rewolucji Październikowej są największym wytwórcą branży włókienniczej w województwie łomżyńskim.
Konkurs tkaczy w Zambrowskich Zakladach Przemyslu Bawelnianego. Najlepsze tkaczki, które braly udzial w zakladowych eliminacjach (od lewej): Alicja Gacka, Teresa Kurpiewska, Maria Rybicka, Danuta Gosk, StanislawaMurawska, Janina Stypulkowska.

60 lat Gazety Współczesnej. Zambrów- coraz więcej pracownikó...

Mało kto wie, że "ZAMBAW", jako jedyna w Europie fabryka, opanowała technologię produkcji z bawełny najniższej jakości. Z wyprodukowanych w roku ubiegłym tkanin (41.600 km), gdyby je połączyć w jedną belę, można dookoła owinąć równik naszego globu i jeszcze uwiązać "kokardkę" z końcówkami długości 5 tys. m. Rok ten przyniósł m.in. 3723 km popularnej u nas tkaniny teksasowej. Większość trafiła na eksport, głównie do ZSRR.

W roku minionym ZZPB obchodzili 25-lecie, i - jak na ironię losu- nie wykonały planu rocznego. Zakładano dać produkcję wartości 1 mld 580 mln zł. Zabrakło 120 mln zł. Złożyło się na to kilka przyczyn - nagły atak zimy spowodował zakłócenia w dostawach surowca i wywozie produkcji, brak dopływu energii elektrycznej unieruchomił maszyny, a absencja wśród załogi też zrobiła swoje. Pomimo istnienia 2-letniej Zakładowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, 3-letniego Technikum Włókienniczego i Średniego Studium Zawodowego - ""ZAMBAW" od kilku już lat cierpi na niedobór siły roboczej. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach problem zatrudnienia zostanie rozwiązany. Ostatnio
obserwuje się wZambrowie trend do przenoszenia się ludzi z miasta na wieś. Wracają szczególnie ci, którzy zostawili gospodarujących starych rodziców. 1/3 załogi, liczącej 3240 osób, stanowią mieszkańcy okolicznych wsi. (...)

"Załoga jest naszym oczkiem w głowie" - twierdzi główny specjalista do spraw pracowniczych, mgr Eugenius zWasilewski. I jest w tym stwierdzeniu dużo racji. Dyrekcja stara się wszystkimi możliwymi sposobami stwarzać jak najlepsze warunki socjalno-bytowe. Właśnie z zakładowych funduszy wybudowano lub wykupiono od spółdzielni mieszkaniowych około dziewięciuset mieszkań. (...) Jeśli wszystko dalej tak się potoczy, to z każdym następnym rokiem brakować będzie rąk do pracy. W niektórych przypadkach problemy takie rozwiązuje się stosując najnowocześniejszą technikę. Jednak stara prawda mówi, że nie wszędzie człowieka można zastąpić maszyną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna