70-lecie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obchody potrwają cały rok. Będzie mural, zjazd absolwentów i okolicznościowa moneta

luk
Mural na ścianie jednego z budynków, zjazd absolwentów z całego świata, Aula Alumnów, specjalna strona internetowa poświęcona jubileuszowi - to jedne z wielu atrakcji przewidzianych w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Uczelnia powstała 70 lat temu - dokładnie 3 lutego 1950 r.

–Wtedy nazywała się Akademia Lekarska, po miesiącu została przemianowana na Akademię Medyczną, a od 2008 roku jesteśmy już Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku – mówi prof. Adam Krętowski, rektor UMB. – Przez obchody 70-lecia chcemy złożyć hołd naszym nauczycielom, naszym poprzednikom. Nasza uczelnia w mieście, regionie, w Polsce ma swoje miejsce. Zaczynaliśmy jako 11., najmłodsza uczelnia, bez bazy dydaktycznej, szpitala klinicznego, teraz jesteśmy - wierzę w to - jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce.

– Obchodzimy 70-lecie uczelni, ale nasze tradycje w tym mieście i miejscu są o wiele dłuższe – zaznacza Magdalena Muskała, kierownik Muzeum Medycyny i Farmacji UMB. – Już w 1790 r. w Pałacu Branickich, na dworze ówczesnych Jana Klemensa i Izabeli Branickich założono Instytut Akuszerii, czyli pierwszą szkołę, która kształciła przyszłe położne. Ten instytut nie tylko kształcił, ale też opiekował się kobietami w ciąży, podczas porodu i połogu. Czyli można powiedzieć, że tradycje naszej uczelni sięgają tak naprawdę XVII w.

Jubileuszowe obchody będą trwały cały rok, a kulminacją ma być inauguracja nowego roku akademickiego oraz zjazd absolwentów i przyjaciół UMB w październiku.

udsk

– Mamy ponad 30 tys. absolwentów, którzy są często wspaniałymi specjalistami, nie tylko lekarzami, pracują w dobrych ośrodkach na świecie, mają sukcesy w dziedzinie medycznej czy naukowej i są naszą dumą – zaznacza rektor Krętowski. – Chcemy aby w październiku przyjechali w jak największej ilości z całego świata. Chcemy oddać im cześć.

W Pałacu Branickich, w dawnej odrestaurowanej sypialni królewskiej, powstanie Aula Alumnów, która ma stać się swoistym skarbcem akademickości i medycyny w Białymstoku. Tu znajdą się - w formie elektronicznej - informacje o absolwentach uczelni.
W ramach obchodów jubileuszu powstała specjalna strona internetowa, na której m.in. umieszczane będą nieznane kroniki UMB, zdjęcia, czy (w zakładce UMB to my) wszyscy pracownicy i absolwenci uczelni oraz ich historie. Jest już m.in. sylwetka Teresy Kurowskiej, pierwszej absolwentki uczelni.

– Chcieliśmy w nietypowy sposób pokazać naszą historię, ludzi, którzy tu pracują, wnieśli swój udział w to 70-lecie – mówi Hanna Sarosiek, kierownik biura promocji i rekrutacji UMB.

W niemal każdym miesiącu odbywać się będzie jubileuszowa uroczystość. Już 3 marca rozpocznie się plebiscyt społeczności uczelni na nazwę budynku, tzw. starej oranżerii przy ul. Mickiewicza. 3 kwietnia przewidziano otwarty dla wszystkich quiz wiedzy ph. „70 pytań na 70 lecie UMB”, w maju odbędą się tradycyjne Medykalia i Noc Muzeów, w czerwcu w centrum miasta można będzie oglądać wystawę „Od Akademii Lekarskiej do UMB”. Latem powstanie też mural ścianie budynku Centrum Badań Innowacyjnych przy Waszyngtona. Wydana ma być także okolicznościowa moneta z Pałacem Branickich.

– Chcemy z jednej strony mówić o historii, o naszych poprzednikach, ale z drugiej strony ważne jest to, co jest teraz i będzie w przyszłości, czyli rozwój uczelni – dodaje prof. Krętowski.

UMB stawia m.in. na zastosowanie w medycynie sztucznej inteligencji czy zastosowanie najnowocześniejszych metod diagnozowania pacjentów.

– Chcemy, aby jak uczelnia kształciła jak najwięcej dobrych lekarzy i pielęgniarek – zaznacza rektor. – By UMB było ważną instytucją w mieście i regionie, wizytówką Białegostoku i Podlasia.

Niestety, uczelnia boryka się też z problemami. Dwa podległe jej szpitale kliniczne: dla dorosłych i dzieci, zakończyły 2019 r. stratą. W przypadku USK to 27 mln, UDSK - 8 mln zł. To kwoty tzw. nadwykonań, których NFZ nie opłacił. To powoduje, że placówki są w trudnej sytuacji, a stoją przed koniecznością rozwiązania żądań płacowych pracowników

sor

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
3 lutego, 23:12, a kasa?:

Rok będą balować? Co miesiac impreza? A skąd kasa? Jagielloński i Warszawski to większy prestiż szanują kase i nie zadłużają skromnie te uroczystości poza Białymstokiem wyglądają

Niech się może jeszcze pochwałą działalnością,wybudowanego i wyposażonego za wielkie miliony Centrum Medycyny Doświadczalnej.Myślę, że podatników w tym pełnych nadziei ciężko chorych pacjentów zaintertesują przełomowe odkrycia i prace naukowe o IF tak wielkim jak Mount Everest

G
Gość
4 lutego, 9:39, ech..:

Długi, brak czasu na wszystko. Tylko nie na balety. No to się pochwalili.

Trochę późno się ten temat nagłaśnia:-))).Informacja, którą można potraktować tylko jako pretekst, aby zakomunikować inne rzeczy, że np. za zadłużenie podległych szpitali odpowiada nie kto inny tylko NFZ, a w tej sytuacji pracownicy mają jeszcze żądania finansowe.

Zwykłe odwrócenie uwagi od tego, że UMB już jest "wizytówką" Białegostoku i to jest niewątpliwie zasługa działań pana rektora.A będzie jeszcze piękniej!

e
ech..

Długi, brak czasu na wszystko. Tylko nie na balety. No to się pochwalili.

G
Gość

Mierność i brak pomyslu

a
a kasa?

Rok będą balować? Co miesiac impreza? A skąd kasa? Jagielloński i Warszawski to większy prestiż szanują kase i nie zadłużają skromnie te uroczystości poza Białymstokiem wyglądają

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie