MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niosą pomoc i nie chcą niczego w zamian. Zobacz zdjęcia z gali Ośmiu Wspaniałych

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Uroczystość kończąca 29. białostocką edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbyła się 3 kwietnia w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Podczas gali poznaliśmy wszystkich finalistów oraz laureatów konkursu, którzy z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego otrzymali tytuł „Wspaniałej” i „Wspaniałego”.
Uroczystość kończąca 29. białostocką edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbyła się 3 kwietnia w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Podczas gali poznaliśmy wszystkich finalistów oraz laureatów konkursu, którzy z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego otrzymali tytuł „Wspaniałej” i „Wspaniałego”. UM Białystok/A. Ludwiczak
Znamy już Ośmiu Wspaniałych. Najbardziej aktywni wolontariusze odebrali statuetki podczas uroczystej gali w Pałacu Branickich. Jeden z nich – Patryk Paszko – już za tydzień będzie reprezentował Białystok podczas finału w Warszawie.

Dzieci chętnie pomagają, chętnie działają w wolontariacie – mówi Ada Rogowska. Jest opiekunką szkolnego koła Caritas w SP 51. Na białostocką galę Ośmiu Wspaniałych do Pałacu Branickich przyjechała ze swoimi podopiecznymi: Malgorzatą Olekszą i Kamilą Matowską.

– Staramy się pomagać ludziom nie tylko z naszej szkoły, ale również z zewnętrz – mówi Małgosia. A Kamila przekonuje: – Pomoc to przyjemność, daje dużą satysfakcję.

Dziewczynki - wraz z całym kołem – zostały wyróżnione w konkursie Ośmiu Wspaniałych, który w Białymstoku organizowany jest od 29 lat. Nagradzani są w nim uczniowie białostockih szkół podstawowych oraz średnich zaangażowani w wolontariat i bezinteresowną pomoc nie tylko drugiemu człowiekowi, ale nierzadko również zwierzętom.

W tegorocznej białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” wzięło udział 541 młodych wolontariuszek i wolontariuszy. Nauczyciele, dyrektorzy szkół, organizacje pozarządowe zgłosili 43 osoby w kategorii indywidualnej oraz 498 wolontariuszy w 13 grupach.

Kapituła – złożona z przedstawicieli m.in. samorządu, duchowieństwa – przez dwa dni osobiście poznawała wolontariuszy, aby w efekcie wyłonić „Ośmiu Wspaniałych” w dwóch kategoriach wiekowych indywidualnie i grupowo. Nagrodzeni wolontariusze („Ósemki”) odebrali wyróżnienia i statuetki Franciszka wyrzeźbione przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka, nagrody oraz zaproszenia na ogólnopolską galę 11 kwietnia w Warszawie.

Dodatkowo Patryk Paszko wyłoniony spośród laureatów w kategorii „Ósemki” będzie reprezentować Miasto Białystok 11 kwietnia w Warszawie podczas ogólnopolskich eliminacji Konkursu. Patryk jest obecnie uczeniem 2 klasy Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku o profilu „Technik transportu kolejowego”. Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczął w szóstej klasie szkoły podstawowej, gdzie w fundacji opiekował się kotami i psami przeznaczonymi do adopcji. Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie Patryk został wolontariuszem na dworcu PKP. Pomagał uchodźcom wydając żywność, ubrania, organizował noclegi oraz transport kolejowy do innych miast w kraju i za granicą. Patryk od trzech lat jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zajmuje się pracami organizacyjnymi w sztabie oraz kwestami. Pomaga w realizacji działań akcji Klubu Ośmiu i Koła Caritas, takich jak Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, akcja „Czysta Rzeka”, andrzejki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie ze Stowarzyszenia Aktywni, akcja charytatywno-ekologicznej „Nakrętka”. Jest niezwykle zaangażowanym, niestrudzonym wolontariuszem, nigdy nie odmawia pomocy. Wolontariat to jego pasja, do której chce włączyć jak najwięcej rówieśników.

– Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz innych w różnych obszarach życia społecznego. To wy – wolontariusze. Dziękuję każdej i każdemu z was, że tak licznie angażujecie się w te działania. Jestem dumny z tego, czego dokonujecie na co dzień, a robicie dużo więcej, niż sądzicie. Przywracacie innym wiarę w ludzi – powiedział podczas gali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Laureat w kategorii „Ósemeczki – Grupy”:

  • Szkolny Klub Wolontariusza „Promyk z serca” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku.

Laureat w kategorii „Ósemki – Grupy”:

  • Klub Ośmiu w Internacie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Technicznych.

Laureaci w kategorii „Ósemka - Junior”:

  • Weronika Kamińska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku,
  • Mateusz Palkowski, uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej Nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku,
  • Elena Pietrowska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku,
  • Gabriela Waszczuk, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku.

Laureaci w kategorii „Ósemka - Senior”:

  • Michał Okruszko, uczeń 4 klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku,
  • Monika Walenda, uczennica 3 klasy X Liceum Ogólnokształcącego im. Wiesławy Szymborskiej w Białymstoku,
  • Sylwia Zabielska, uczennica 5 klasy Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku.
  • Patryk Paszko, uczeń 2 klasy Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niosą pomoc i nie chcą niczego w zamian. Zobacz zdjęcia z gali Ośmiu Wspaniałych - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna