Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkoholizm w Łomży. Zaczynają pić, nie mając 9 lat

Paweł Chojnowski [email protected]
opr. graf. B. Szachowicz
opr. graf. B. Szachowicz
Przerażające dane dotyczące spożywania alkoholu przez uczniów

Eksperymentowanie z alkoholem zaczynają coraz wcześniej, piją coraz częściej i jest ich coraz więcej - mowa o dzieciach i młodzieży z łomżyńskich szkół. Jak się okazuje, nieletni nie mają też problemów z kupnem trunków w coraz liczniejszych sklepach z alkoholem w Łomży. Taki ponury obraz wyłania się z raportu opracowanego przez Referat Zdrowia i Rozwiązywania Problemów Patologii Społecznej Urzędu Miasta w Łomży.

Dzieci lubią piwo

Miasto poprosiło o diagnozę sześć podstawówek, pięć gimnazjów i osiem szkół ponadgimnazjalnych (nazwy szkół pozostaną nieujawnione). W podstawówkach sytuacje związane z eksperymentowaniem z napojami alkoholowymi występowały incydentalnie, poza terenem szkoły, natomiast w gimnazjach i szkołach średnich zdarzały się przypadki uczniów, których zachowanie wskazywało na spożycie alkoholu, dopalaczy, czy innych środków odurzających.

Jak wygląda spożycie alkoholu wśród młodzieży? Niestety, liczba pijących młodych ludzi wciąż rośnie (patrz: tabela). Z opublikowanych właśnie badań ("Informacja o stanie zagrożenia patologią w mieście wśród młodzieży"), dowiadujemy się o preferencjach uczniów. W klasach VI szkół podstawowych najbardziej popularne jest piwo. Na pytanie jaki napój alkoholowy pili w ostatnim miesiącu, odpowiedziało tak 56 proc. tych, którzy przyznali się do kontaktu z alkoholem w ogóle. Piwo przeważa też wśród pijących w gimnazjach (wskazało je 57 proc.) oraz szkołach gimnazjalnych (wybiera je 67 proc. pijącej młodzieży). Niepokojący jest wzrost popularności wódki i mocnych likierów wśród gimnazjalistów. W 2012 r. te trunki preferowało aż 32 proc. pijących uczniów (w 2010 r. było to 17 proc.). Pod tym względem gimnazjaliści wyprzedzają swych starszych kolegów (21 proc. uczniów szkół średnich wskazało, że piło w ostatnim miesiącu wódkę).

Młodzież nie zna też umiaru w piciu. Jeden z ratowników łomżyńskiego pogotowia przyznaje, że wyjazdy do młodocianych z zatruciem alkoholowym są coraz częstsze. Nastolatki piją do utraty przytomności.
Na pytanie, ile razy w życiu zdarzyło ci się upić 6 proc. uczniów klas VI podstawówek odpowiedziało, że 1-2 razy. W gimnazjach upiło się przynajmniej raz 31 proc. uczniów, a w szkołach ponadgimnazjalnych - 68 proc.

W jakim wieku odbywa się alkoholowa inicjacja? Ci uczniowie, którzy przyznali się do picia, po raz pierwszy sięgnęli po alkohol mając nawet mniej niż 9 lat (aż 42 proc.!), wielu próbowało trunków w wieku 10 - 12 lat (33 proc.).
Według odpowiedzi w ankietach z 2012 r., alkoholu nigdy nie piło 56 proc. uczniów podstawówek, 35 proc. uczniów gimnazjów i zaledwie 11 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych (w 2010 r. te wyniki kształtowały się odpowiednio: 64 proc. w podstawówkach, 27 proc. w gimnazjach i 14 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych).

Jest gdzie kupić

Młodzi ludzie piją, bo jak twierdzą, chcą się zabawić (49 proc. - można było podać wiele powodów), chcą poczuć się dorosłymi (40 proc.), z ciekawości lub na skutek nacisków otoczenia (po 37 proc.). To najczęstsze powody.

Szkoły otrzymały w tym roku blisko 444 tys. zł z budżetu na programy profilaktyczne. Miasto zleciło również za 10 tys. zł fundacji ROPSAN zbadanie czy alkohol sprzedawany jest niepełnoletnim. "Tajny klient" krążył po łomżyńskich sklepach na przełomie sierpnia i września.

W Łomży są 194 punkty - sklepy i lokale gastronomiczne - sprzedaży alkoholu (ich liczba stale rośnie, w 2010 r. było ich 161, w 2012 - 172). Konkurencja jest szczególnie silna w przypadku sklepów, których jest z roku na rok coraz więcej. W 2010 r. było ich 99, w tym 25 sprzedających mocne alkohole (powyżej 18 proc.), w 2012 r. - 122 (69 z mocnym alkoholem), w 2013 r. liczba sklepów sprzedających alkohol wzrosła do 130, z czego 49 ma koncesję na mocniejsze trunki (tu spadek nastąpił ze względu na prawne zawirowania związane z wydawaniem koncesji przez prezydenta i cofnięcie ich kilku placówkom).

Na pytanie, czy kupiłeś kiedyś samodzielnie alkohol, "tak" odpowiedziała połowa uczniów szkół ponadgimnazjalnych, 20 proc. uczniów gimnazjów i 1 proc. uczniów VI kl. podstawówek.

To, że osobom niepełnoletnim łatwo nabyć w Łomży alkohol potwierdza też raport fundacji ROPSAN, która przeprowadziła prowokacje w 24 wylosowanych punktach - 12 małych sklepach, 9 supermarketach i 3 stacjach benzynowych. Co trzecia próba podjęta przez młodych audytorów (byli pełnoletni, ale nie wyglądali na swój wiek, więc sprzedawca miał obowiązek poprosić o dowód) zakończyła się sprzedażą alkoholu. Co prawda, kiedy do akcji włączał się "dorosły" audytor, i zwracał na to uwagę, sprzedawcy wycofywali się ostatecznie sprzedaży. Taka sytuacja miała miejsce w dwóch zbadanych sklepach, aż w czterech hipermarketach i na dwóch stacjach benzynowych. Badanie pokazało, jak ważna jest postawa dorosłych osób w takich przypadkach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna