Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia kusi zarobkami. Szeregowy żołnierz może zarobić nawet 2,5 tys. złotych

Weronika Kowalewska [email protected]
Czasy, kiedy młodzi ludzie uskarżali się na swoje zdrowie przed komisją lekarską, bezpowrotnie minęły. Teraz praca w armii to dla wielu osób prestiż i stabilizacja.
Czasy, kiedy młodzi ludzie uskarżali się na swoje zdrowie przed komisją lekarską, bezpowrotnie minęły. Teraz praca w armii to dla wielu osób prestiż i stabilizacja. WKU Ełk
Do końca marca przed poborową komisją lekarską stanie 926 osób z powiatu ełckiego. Część z nich zdecyduje się na pracę w wojsku.

Już od kilku lat nie ma obowiązkowej służby wojskowej, jednak zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Do końca marca w bursie szkolnej przy ul. Sikorskiego przed komisją wojskową stanie prawie 1000 osób z powiatu ełckiego. Wzywani są głównie mężczyźni, którzy mają już skończone 18 lat. Ale na kwalifikację mogą zgłaszać się również ochotnicy, także kobiety.

Większość osób wzywanych na komisję zostanie przeniesionych do rezerwy. Wyjątek stanowią ochotnicy, którzy chcą pracować w wojsku. A takich nie brakuje.

Kobiety żadnej pracy się nie boją

- W zeszłym roku zatrudniliśmy do zawodowej służby wojskowej 145 osób, ale chętnych było zdecydowanie więcej - mówi mjr Marek Gonciarski, szef wydziału rekrutacji w Wojskowej Komisji Uzupełnień w Ełku. I dodaje, że wśród ochotników nie brakuje również kobiet, które ubiegają się o przyjęcie do służby przygotowawczej.

Wymagania nie są duże. Przede wszystkim trzeba być młodym, zdrowym i mieć dobrą kondycję. Trzeba mieć również ukończone gimnazjum oraz nie można być karanym. Każdy kandydat do pracy w armii musi przejść także służbę przygotowawczą albo mieć za sobą zasadniczą służbę wojskową.
Wojsko to nie tylko stabilna praca, ale również dobre zarobki oraz regularnie płacący pensję pracodawca. Żołnierze pełniący służbę w korpusie szeregowych zawodowych średnio mogą zarobić ok. 2,5 tys. złotych. Do tego trzeba doliczyć bogaty pakiet świadczeń, m.in. dodatek za długoletnią służbę - od 3 proc. do 25 proc. podstawowej pensji.

Szeregowi, podobnie jak podoficerowie i oficerowie, dostają trzynastkę oraz świadczenia urlopowe. Żołnierze zawodowi mają zagwarantowane służbowe mieszkanie lub otrzymują pieniądze na wynajem.

Pielęgniarki na wagę złota

W Ełku kwalifikacja wojskowa rusza 12 lutego. Obowiązkowo przed komisją lekarską muszą stawić się mężczyźni urodzeni w 1995 roku oraz w latach 1990-1994, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwania otrzymały również osoby urodzone w latach 1993-1994, które zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej.

Na kwalifikację muszą stawić się również kobiety urodzone w latach 1990-1995, które studiują lub ukończyły kierunki medyczne, weterynaryjne lub psychologiczne.

W całym woj. warmińsko-mazurskim przed powiatowymi komisjami lekarskimi ma stawić się prawie 12 tys. osób, w tym 99kobiet.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna