Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia młodych bandytów rośnie!

Rafał Bieńkowski
Lipiec i sierpień, kiedy młodzież ma dużo wolnego czasu, niestety, sprzyja dokonywaniu przestępstw. Sytuacja jest podobna niemal podczas każdych kolejnych wakacji.

Liczby dotyczące przestępstw wśród nieletnich mówią jasno - w ciągu ostatniego roku małoletnich przestępców na terenie byłego województwa łomżyńskiego drastycznie przybyło.

Statystyki najgorzej wyglądają w powiecie kolneńskim. Od początku roku stwierdzono tam wprawdzie 15 takich przestępstw, ale w całym 2008 r. było ich tylko 11! Zdaniem policji, nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie sytuacja uległa poprawie.

Jest coraz niebezpieczniej

- Najczęstsze przestępstwa, jakich dokonują osoby nieletnie, to uszkodzenie mienia, kradzieże oraz wymuszenia rozbójnicze - wylicza podkom. Sławomir Dąbrowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Przykład powiatu łomżyńskiego także dobitnie pokazuje, że "młodych gniewnych" niebezpiecznie przybywa. Statystyka przestępstw w pierwszych sześciu miesiącach 2009 r. już dawno pobiła tą z pierwszego półrocza 2008 r. Rok temu stwierdzono "tylko" 95 tego rodzaju przestępstw, teraz - już 130.

Na bakier z prawem są także młodzi mieszkańcy Wysokiego Mazowieckiego. Zazwyczaj dopuszczają się tych samych przestępstw, co ich koledzy z regionu.
- W naszym powiecie od początku roku najwięcej zanotowaliśmy kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz uszkodzeń mienia - mówi mł. asp Alicja Buczkowska, oficer prasowy tamtejszej komendy policji.

W wakacje jest gorzej

Zdaniem funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, w czasie wakacji, młodych osób, których naruszenie prawa wodzi na pokuszenie, zwykle przybywa.
- Lipiec i sierpień, kiedy młodzież ma dużo wolnego czasu, niestety, sprzyja dokonywaniu przestępstw. Sytuacja jest podobna niemal podczas każdych kolejnych wakacji - twierdzi Dąbrowski.

Chcą być jak rockowi idole

Jak twierdzi Beata Andryszczyk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grajewie, powody, dla których młodzi popełniają przestępstwa, są bardzo indywidualne.

Duży wpływ może mieć m.in. subkultura, w której dana osoba funkcjonuje. Zdaniem psychologa, młodzież, która poprzez ubiór i zachowanie identyfikuje się np. ze środowiskiem muzyki rockowej, przejmuje pewne wzorce, które przypisane były ich idolom. Istnieje duże ryzyko, że osoba odrzucona przez środowisko, na znak buntu i braku odpowiednich wzorców, tak jak jej idol, może np. sięgnąć po narkotyki.

Pomoc nieletnim przestępcom, którzy wplątali się w narkotyki, nie jest łatwa. W dodatku małoletni z reguły sami nie proszą o pomoc, przez co często dociera ona do nich po czasie, kiedy przestępstwami, jakich się dopuścili, zajmuje się już policja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna