Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ATB. Królewna Śnieżka. Wesołe gnomy śpiewająco opowiedzą jej historię (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Aleksandra Ambrozik (z lewej) i Bernadetta Burszta w kolorowych strojach będą rozśpiewanymi krasnoludkami
Aleksandra Ambrozik (z lewej) i Bernadetta Burszta w kolorowych strojach będą rozśpiewanymi krasnoludkami Jerzy Doroszkiewicz
To ostatnie szlify przed niedzielną premierą w Teatrze Szkolnym Wydziału Sztuki Lalkarskiej. „Królewnę Śnieżkę” na nowo odczytał ze studentami Igor Kazakov.

W naszych czasach ludzie mają nieco inny pogląd na pojęcie piękna – tłumaczy swoją decyzje o wyborze klasycznej baśni braci Grimm białoruski reżyser. – To, co widzimy w kolorowych magazynach niekoniecznie musi być tożsame z prawdziwym pięknem.

I odwołuje się do odwiecznych kodów kulturowych i społecznych. Bo dla niego piękno to wartość oparta na miłości, wierze i nadziei. I stąd tak ważna jest według niego postać macochy Śpiącej Królewny. Bo to ona, w pogoni za pięknem, podobnie jak ma to miejsce w dzisiejszych czasach, staje się odrażającym potworem. – Jej pogoń za byciem piękną w końcu doprowadzi do jej samozagłady – zdradza reżyser. – Ten pęd to po prostu bomba z opóźnionym zapłonem, która w końcu wybucha.

Studencka „Królewna Śnieżka” ma być zwierciadłem, w którym ludzie będą mogli sprawdzić, po jakiej są stronie – piękna wewnętrznego, czy blichtru.

– Moim zdaniem wszystkie klasyczne bajki są wieczne, bo zawierają kod, myśl, która nie zmienia się przez stulecia i nadal jest bardzo ważna – dodaje Kazakov.

Cała inscenizacja opiera się na teatrze średniowiecznym, gdzie historię o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach opowiadają same krasnoludki. Bo według reżysera bajka oparta jest na zestawieniu przeciwieństw, jak choćby potwór – piękna, okrucieństwo i humor, ta bajka jest krwawa. – Gdyby pokazywać ją dosłownie, byłaby bardzo okrutna – uważa reżyser. A przecież jest dozwolona dla dzieci powyżej piątego roku życia. – Dlatego pomiędzy opowiadającymi tę historię krasnoludkami, a samą bajką jest pewien dystans – mówi Kazakov. I tak jak w średniowiecznych spektaklach, będzie dużo przerywników, gagów i oczywiście piosenek.

Premiera spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej 25 listopada, o godz. 16.

Kim jest Igor Kazakov?

Igor Kazakov to na co dzień reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Lalek w Mohylewie na Białorusi, w Białymstoku znany m.in. za sprawą spektaklu „Bajka o rybaku i rybce”, który wyreżyserował w Białostockim Teatrze Lalek w maju 2017 r.

spektakl na podstawie „Baśni Braci Grimm”
reżyseria, dramaturgia: Kazakov Igor
scenografia: Tatiana Nersisian
muzyka: Alexandr Litvinovskiy
przekład: Mikołaj Wawrzeniuk
asystent reżysera: Mateusz Smaczny
przygotowanie wokalne: Bożena Bojaryn-Przybyła
ruch sceniczny: Anna Kołosow-Ostapczuk
występują: Aleksandra Ambrozik, Bernadetta Burszta, Katarzyna Mazur, Agata Soboczyńska, Ewelina Zawada, Piotr Wiktorko (BTL, gościnnie), Maciej Zalewski

czas trwania: 60 min
wiek: 5+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: ATB. Królewna Śnieżka. Wesołe gnomy śpiewająco opowiedzą jej historię (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna