Janek Wasiak
Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąko, Dominika Putto
Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąko, Dominika Putto PAP/Grzegorz Michałowski
Polki, które broniły tytułu, w składzie Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto zajęły 2 miejsce na przeprowadzanych w Duisburgu mistrzostwach świata w kajakarstwie na dystansie 500 metrów. Łącznie polscy reprezentanci wywalczyli dzisiaj w Niemczech 4 medale, w tym dwa złota.

Mistrzostwa świata są również okazją na kwalifikację olimpijską, jednak w przypadku aktualnie odbywających się zawodów, to kwalifikację mogą wywalczyć osady, a nie konkretni zawodnicy. Zasady kwalifikacji są bardzo skomplikowane i nie zawsze pozorny brak kwalifikacji jest ostateczny. ,,Atomówki'' Tomasza Kryka w swoim wyścigu eliminacyjnym pokonały Dunki o ponad dwie i pół sekundy, trzecie były Meksykanki. To zwycięstwo właśnie zapewniło polskiej osadzie prawo startu na Igrzyskach Olimpijskich w przyszłym roku w Paryżu. Z powodu warunków atmosferycznych biegi przesunięto o ponad 2 godziny co mogło wpłynąć na postawę zawodników i zawodniczek. Nasza czwórka wygrała również wyścig na Igrzyskach Europejskich. W finale K4 na 500 metrów po emocjonującym biegu udało im się wywalczyć srebro przegrywając tylko z Nowozelandkami, brąz przypadł Hiszpankom. Jest to delikatne zaskoczenie, ponieważ Polki były stawione w roli faworytek.

Złoty medal mistrzostw świata w nieolimpijskiej konkurencji K2 200 m zdobyły zaś Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. Na drugim miejscu finiszowały Niemki Paszek/Hake, trzecie były Węgierki Kiss/Lucz. Dla Polek nie był to jednak główny wyścig, gdyż już jutro biorą udział w półfinale biegów na 500 metrów i to właśnie na tym dystansie skupiają się najbardziej.

W finale C1 na 200 metrów nasz reprezentant Aleks Koliadych wywalczył brązowy medal przegrywając tylko z reprezentantem Uzbekistanu Arturem Gulievem, i Joanem Antonim Moreno z Hiszpanii. Ta dwójka biła się między sobą o złoto i ostatecznie o setne sekundy zwyciężył Artur Guliev.

W wyścigu C1 na 200 metrów kobiet Dorota Borowska, mimo świetnych wyników w przedbiegach Dorota Borowska zajęła dopiero 8 miejsce. Zwyciężyła Kubanka Cirilo Duboys, druga była Hiszpanka Jacome, a brąz wywalczyła Chinka Lin. Miejsce Polki w tym momencie niestety nie daje kwalifikacji olimpijskiej, ponieważ takową zdobywały osady z miejsc 1-5. Jednak może to się jeszcze zmienić po zakończeniu innych rywalizacji.

W wyścigu zawodników z niepełnosprawnościami KL3 na 200 metrów Mateusz Surwiło zdobył brązowy medal i jednocześnie przyklepał swój wyjazd do Paryża w przyszłym roku. Zwyciężył Australijczyk Littlehales, srebro wywalczył Brytyjczyk Young.

W finale C2 kobiet na 200 metrów Amelia Braun i Magdalena Stanny zajęły 5 miejsce. Zwyciężyły reprezentantki Chin Shuai/Lin, srebro przypadło Hiszpankom Jacome/Corbera, brąz wywalczyły Niemki Jahn/Kliemke.

Polska czwórka męska w składzie Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Sławomir Witczak i Wiktor Leszczyński w biegu na 500 metrów zajęła 9 miejsce i nie udało im się uzyskać kwalifikacji olimpijskiej. Zwyciężyła osada niemiecka, srebro wywalczyli Węgrzy, z brązem przypłynęli Ukraińcy.