Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 37 proc. osób okresowo cierpi na problemy z gardłem

(agsa)
sxc.hu
Pojawiająca się chrypa, silny ból gardła i w końcu brak głosu - to czarny scenariusz nie tylko nauczycieli czy piosenkarzy, dla których głos jest narzędziem pracy. Takie problemy mogą dotknąć każdego z nas.

Głos jest narzędziem, które towarzyszy nam od pierwszych chwili po narodzeniu. Jego obecność jest dla nas naturalna i często zapominamy, że wymaga on należytej troski i dbałości. Głosu używamy przez cały dzień: od rana do wieczora, w pracy, na spotkaniach biznesowych, podczas rozmów telefonicznych, w domu czy w czasie spotkań ze znajomymi. Codzienny wysiłek w mówieniu, otoczenie czy aura pogodowa mogą negatywnie wpłynąć na kondycję gardła. Przypominamy sobie o nim dopiero w momentach, kiedy zaczynają się dolegliwości, np. silny ból. Uczucie to jest wyjątkowo niekomfortowe - aż 64 proc. osób uważa ból gardła za uciążliwy.

Unoszący się w powietrzu kurz, suche powietrze podrażniają struny głosowe, a niewłaściwie czyszczona klimatyzacja może przenosić wirusy i bakterie, które następnie wywołują infekcje gardła. Dodatkowym czynnikiem osłabiającym kondycję gardła i głosu jest stosowanie używek, tj. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy czy herbaty. Aby pozbyć się męczących dolegliwości, odstaw niezdrowe używki i zwróć szczególną uwagę na otoczenie, w jakim przebywasz. Jeśli pracujesz w biurze z klimatyzacją przypomnij administracji o jej regularnym serwisowaniu oraz pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu otoczeniu. Czy wiesz, że optymalna wilgotność powietrza wynosi około 60 proc., ale im więcej mówimy tym powinna ona być większa. Jeśli mimo wprowadzonych zmian pojawi się infekcja i ból, wybieraj leki, które działają kompleksowo: przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Na część czynników powodujących ból gardła mamy wpływ, możemy starać się je wyeliminować, część jednak jest od nas niezależna. Należą do nich infekcje górnych dróg oddechowych, które często pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Najczęstszą przyczyną dolegliwości są wirusy, które zakażając nos i gardło powodują stan zapalny w wyniku, czego uszkodzeniu ulega nabłonek śluzówki nosa i gardła. Pojawia się obrzęk, trudności w przełykaniu i ból gardła.

Błona śluzowa gardła staje się przekrwiona. Jeżeli powyższe objawy ulegają zaostrzeniu i utrzymują się przez kilka dni to może być to objaw zapalenia gardła o charakterze bakteryjnym. W ciężkich przypadkach infekcja może doprowadzić do czasowej utraty głosu. Na szczęście takie problemy z głosem są stanem przejściowym i ustępują wraz z wyleczeniem infekcji.

Kiedy pojawią się pierwsze dolegliwości, intensywny ból gardła, warto mieć pod rękę lek, który przyniesie ulgę nawet w silnym bólu, tj. Strepsils Intensive. Lek nowej generacji zawiera w sobie flurbiprofen - substancję czynną, która działa silnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie, usuwając objawy zapalenia gardła, tj. ból, obrzęk, przekrwienie, trudności w przełykaniu. Silne działanie leku sprawi, że już po około 30 minutach pozbędziemy się bólu i obrzmienia gardła. Nie będziemy musieli narażać się na dłuższe cierpienie i ewentualne konsekwencje rozwijającej się infekcji, tj. bezgłos. Strepsils Intensive uwolni nas nawet od ostrego bólu, wyeliminuje stan zapalny rozwijający się w gardle.

Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Ci uniknąć problemów z gardłem i będziesz mógł cieszyć się silnym i mocnym głosem:
Nie nadwerężaj gardła i głosu, nie krzycz, znajdź czas na odpoczynek.
Odstaw niezdrowe używki, tj. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy i herbaty.
Nie przebywaj w zadymionych, zakurzonych pomieszczeniach.
Odpowiednio nawilżaj powietrze w miejscu, gdzie przebywasz.
Chroń gardło przed zimnym powietrzem.
Jeśli pojawi się ostry ból gardła, nie czekaj aż infekcja się rozwinie. Sięgnij po sprawdzony lek, który szybko i skutecznie uwolni cię nawet od silnych dolegliwości, np. Strepsils Intensive.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna