MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badanie techniczne pojazdu 2024. Będzie podwyżka cen?

Mariusz Michalak
Od 1 stycznia 2022 r. za brak ważnego badania technicznego samochodu grozi mandat od 1500 do 5000 zł.Kierowca może też stracić dowód rejestracyjny.
Od 1 stycznia 2022 r. za brak ważnego badania technicznego samochodu grozi mandat od 1500 do 5000 zł.Kierowca może też stracić dowód rejestracyjny. Dawid Łukasik
Stawki za badanie techniczne pojazdu nie zmieniły się od 2004 roku. Badanie techniczne samochodu osobowego to obecnie wydatek 98 zł, ale temat podwyżek powraca kolejny już raz.

Spis treści

Badanie techniczne pojazdu. Co dalej z cenami?

Stawka za badanie techniczne pojazdu pozostaje niezmienna od 20 lat. W 2004 roku płaca minimalna wynosiła 824 zł - czyli ponad 5 razy mniej niż obecnie. Poseł Jarosław Wałęsa zapytał Ministerstwo Infrastruktury, czy zamierza dostosować cennik do realiów rynkowych.

Wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz zabrał głos w sprawie. - W Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów – powiedział.

Właściciele stacji kontroli pojazdów wyliczają, że racjonalna podwyżka powinna wynieść połowę stawki proponowanej przez ekspertów - co daje 246 złotych brutto.

Badanie techniczne pojazdu. Co ile wykonywać?

W przypadku samochodów nowych, wykonuje się je po raz pierwszy przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Przegląd jest wówczas ważny na kolejne dwa lata, po upływie których auto musi odwiedzać stację kontroli pojazdów już co roku. Badanie techniczne samochodu na gaz trzeba przeprowadzać co rok.

Badanie techniczne pojazdu. Co jest kontrolowane?

Czynności, jakie wykonuje diagnosta podczas badania są określone przez rozporządzenie. Obejmują:

  • identyfikację pojazdu, w tym sprawdzenie cech identyfikacyjnych oraz ustalenie i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu zdanymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym;
  • sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych i dodatkowego wyposażenia pojazdu;
  • kontrolę i ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska. W tym celu diagnosta sprawdza stan ogumienia, oświetlenia, układu hamulcowego, kierowniczego i zamocowania kół;
  • sprawdzany jest stan techniczny zawieszenia i podwozia;
  • kontroluje się stan instalacji elektrycznej i osprzętu, układu wydechowego, działanie klaksonu;
  • kontrolowany jest poziom emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin.

Mandat za brak badania technicznego

Od 1 stycznia 2022 r. za brak ważnego badania technicznego samochodu grozi mandat od 1500 do 5000 zł.Kierowca może też stracić dowód rejestracyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Badanie techniczne pojazdu 2024. Będzie podwyżka cen? - Motofakty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna