Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą trzeźwieć u policjantów

Wojtek Mierzwiński [email protected]
- Obyśmy tej decyzji nie żałowali - przestrzegał radnych komendant ełckiej policji Marek Hyzopski
- Obyśmy tej decyzji nie żałowali - przestrzegał radnych komendant ełckiej policji Marek Hyzopski W. Mierzwiński
Ełk. Około pół miliona złotych kosztowało rocznie utrzymanie ełckiej izby wytrzeźwień. Koszty rosły, bo zaledwie 24 procent "klientów" wytrzeźwiałki płaciło za swój pobyt. Dlatego na wczorajszej burzliwej sesji rady miasta rajcy zadecydowali o likwidacji izby wytrzeźwień 31 lipca.

Zaoszczędzone pieniądze mają zostać przeznaczone na profilaktykę uzależnień oraz rozbudowę infrastruktury sportowej na ełckich osiedlach. Gdzie od 1 sierpnia będą lądowali zawiani? Mają trafiać do obu ełckich szpitali oraz do aresztu policji. Problem w tym, że w komendzie nie ma na razie ani miejsc, ani warunków.
- Dziś nie jesteśmy do tego przygotowani. Przecież nietrzeźwym trzeba zapewnić jedzenie, napoje, pościel - nie ukrywał na sesji Marek Hyzopski, szef Komendy Powiatowej Policji w Ełku. - Poza tym każda pijana osoba musi zostać zbadana przez lekarza, a my go w komendzie nie mamy.
Co to oznacza? Że część policjantów, zamiast patrolować ulice, będzie wozić pijanych do szpitala, czekać z nimi w kolejce, bo przecież lekarz nie pozostawi innych pacjentów, bo właśnie przywieźli mu zawianego. Po przebadaniu policjanci odwiozą go do aresztu. Chyba że, jak deklaruje ratusz, miasto przeznaczy co roku 80 tysięcy złotych na zatrudnienie w komendzie lekarza. Kolejni funkcjonariusze będą musieli zająć się ochroną aresztu. O ile zostanie rozbudowany. Bo o tym nie może zdecydować komendant powiatowy, lecz wojewódzki, a jak się okazuje, takich ustaleń jeszcze nie ma.
- Dlatego proponuję, by likwidację przesunąć z 31 lipca na 31 listopada - argumentował radny Jerzy Czepułkowski.
Sugestie J. Czepułkowskiego nie przekonały pozostałych radnych. 15 z 22 głosowało za likwidacją placówki.
Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, zapowiada, że ratusz pomoże w znalezieniu pracy dla 9 osób, które są zatrudnione na całym etacie w izbie wytrzeźwień. Co znajdzie się w budynku po wytrzeźwiałce? Pomysłów jest kilka. Jeden z nich to utworzenie tam przychodni lekarzy rodzinnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna