Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy mieli nową Marię Konopnicką

Tomasz Kubaszewski
Wykonany z piaskowca kilkadziesiąt lat temu pomnik Konopnickiej już od dawna nie jest ozdobą miasta
Wykonany z piaskowca kilkadziesiąt lat temu pomnik Konopnickiej już od dawna nie jest ozdobą miasta Fot. I. Poczobut
Prawdopodobnie już w przyszłym roku słynny pomnik Marii Konopnickiej zniknie z placu imienia jednej z najsłynniejszych suwalczanek.

Autorka "Roty"

Autorka "Roty"

Maria Konopnicka urodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. W mieście mieszkała jednak tylko kilka lat. Jej rodzice postanowili się bowiem wyprowadzić do Kalisza. Konopnicka nigdy już do Suwałk nie przyjechała. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Jest autorką nie tylko "Roty", ale też wielu bajek dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi") oraz nowel (m.in. "Nasza szkapa"). Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w domu, w którym się urodziła, znajduje się poświęcone jej muzeum.

- Gipsowy odlew w skali jeden do jednego jest już gotowy - informuje Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach. - Jednak ten, który stanie na placu będzie wykonany z brązu.

Widział go do tej pory jedynie Józef Gajewski, prezydent Suwałk. Szczegółów jednak nie ujawnia. Prawdopodobnie jednak pomnik różni się od obecnego. Jego autorem, podobnie jak obecnego, jest znany warszawski rzeźbiarz Bogdan Chmielewski.

Władze ogłosiły konkurs
Pierwsze przymiarki do zmiany koncepcji zagospodarowania placu im. Konopnickiej pojawiły się już parę lat temu. Ówczesne władze ogłosiły nawet konkurs. Wygrała koncepcja, w myśl której, w parku w tym miejscu pojawiłaby się inna fontanna oraz figury krasnoludków, nawiązujące do bajek pisanych przez Konopnicką. Pomysł ten jednak nigdy nie wszedł w życie.

Pojawiały się też inne koncepcje. Większość z nich sprowadzała się do tego, że należy zmienić funkcję tego miejsca - z parku na plac.

- Ogłosiliśmy konkurs na zagospodarowanie tego terenu - mówi Jarosław Filipowicz. - Uczestnicy muszą uwzględnić kilka przyjętych z góry założeń.

Cały plac ma być wyłożony jednolitą nawierzchnią. Może to być kostka brukowa, może polbruk, albo jeszcze jakiś inny materiał. Nawierzchnia ta będzie dochodziła aż do domów znajdujących się na ul. Krótkiej.

W przyszłości zostanie ona wyłączona z ruchu samochodowego. Znikną znajdujące się tu: postój taksówek oraz drewniane domki zlokalizowane w pobliżu skrzyżowania z ulicą Noniewicza.

Pojawi się również nowa, podświetlana fontanna. Woda będzie wytryskiwała z poziomu chodnika. Niewykluczone, że fontanna znajdzie się w innym miejscu, niż obecnie. - Zburzony zostanie także stojący na terenie placu pawilon handlowy, przeniesiona ma być gdzie indziej trafostacja - dodaje Filipowicz.

W przyszłości plac ma pełnić różnego rodzaju funkcje. Będzie to miejsce spotkań mieszkańców (niewykluczone, że pojawią się np. kawiarenki piwne), koncertów oraz imprez handlowo-wystawienniczych.

Rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie placu nastąpi w tym roku. Inwestycja zacznie się jednak, najprawdopodobniej, później. Na razie nie ma bowiem na to pieniędzy.

Do muzeum
Nowy pomnik miałby się pojawić na placu w 2010 roku. Byłoby to związane z setną rocznicą śmierci Konopnickiej.

Monument, który stoi na placu od kilkudziesięciu lat i jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Suwałk (m.in. uwiecznionym na wielu pocztówkach), zostanie najprawdopodobniej przeniesiony na zaplecze muzeum Marii Konopnickiej, znajdujące się przy ul. Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna