Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski, a wkrótce - dzięki harcerzom z Chorągwi Białostockiej - do woj. podlaskiego

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Harcerze z Chorągwi Białostockiej ZHP odebrali w Zakopanem Betlejemskie Światło Pokoju. Dzięki nim Płomień dotrze wkrótce do podlaskich parafii, szkół, instytucji i zwykłych mieszkańców
Harcerze z Chorągwi Białostockiej ZHP odebrali w Zakopanem Betlejemskie Światło Pokoju. Dzięki nim Płomień dotrze wkrótce do podlaskich parafii, szkół, instytucji i zwykłych mieszkańców ZHP Chorągiew Białostocka
Betlejemskie Światło Pokoju w niedzielę (10.12) dotarło do Polski. Od słowackich skautów odebrała je w Zakopanem Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła. 3 tysiące harcerek i harcerzy, w tym 150-osobowa delegacja z ZHP Chorągiew Białostocka, zawiezie je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce.

Betlejemskie Światło Pokoju już wkrótce zapłonie w podlaskich domach

Dzięki skautom z ZHP Chorągiew Białostocka Płomień trafi do podlaskich parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów - wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.

Zobacz także:

Jeszcze w niedzielę (10.12) wieczorem Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Białegostoku i innych miejscowości w regionie - w tym m.in. Sokółki, Bielska Podlaskiego i Suwałk. Harcerze "ognistym" symbolem pojednania będą się dzielić w swoich hufcach.

- Uroczyste przekazanie dla mieszańców w Białymstoku odbędzie się 23 grudnia o godzinie 16 w katedrze - zapowiada harcm. Krzysztof Jakubowski, Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP.

Betlejemskie Światło Pokoju wędruje po świecie od 30 lat

Zwyczaj przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju ma 30 lat. W Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego, płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

To znak pokoju i symbol pojednania między narodami.

Czytaj też:

W historii Betlejemskiego Światła Pokoju, mimo zmieniających się warunków politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę.

Jak tłumaczy harcm. Krzysztof Jakubowski, w tym roku, z uwagi na konflikt w Strefie Gazy, Płomień zamiast z Palestyny do Izraela, został tradycyjnie przekazany do Austrii, ale przez Jordanię.

- Tegorocznym hasłem jest "Czyńcie pokój", które ma zwrócić uwagę na to wszystko, co się dzieje dookoła. Musimy zachować swój pokój wewnętrzny, tak, aby i na świecie zapanował pokój - mówi komendant Chorągwi Białostockiej ZHP.

Nieoceniona rola harcerzy w inicjatywie Betlejemskiego Światła Pokoju

W niedzielę (10.12) Betlejemskie Światło Pokoju w dotarło do Polski. Od słowackich skautów odebrała je w Zakopanem Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka.

Wydarzenie poprzedził dwudniowy zlot harcerzy. Do Zakopanego przyjechało 3 tys. harcerzy i harcerek ze Związku Harcerstwa Polskiego. Miasteczko zlotowe powstało na Dolnej Równi.

Warto przeczytać:

Polscy skauci wzięli udział w aktywnościach, które zachęcały do czynienia pokoju w swoich lokalnych społecznościach. Był to też czas oczekiwania, refleksji, możliwość rozwoju duchowego, a także okazja do nawiązania nowych harcerskich przyjaźni.

W zlocie udział wzięła udział 150-osobowa delegacja z Chorągwi Białostockiej ZHP.

Z podlaskiego Betlejemskie Światło Pokoju przekazane zostanie harcerzom z Litwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski, a wkrótce - dzięki harcerzom z Chorągwi Białostockiej - do woj. podlaskiego - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna