Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na placu Jana Pawła II w Białymstoku. Mieszkańcy płomienie wiecznego ognia zabrali do domów

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wielu mieszkańców przyszło z lampionami pod białostocką katedrę, by betlejemskie światełko zanieść do rodzinnego domu i przy nim wspólnie spędzić święta
Wielu mieszkańców przyszło z lampionami pod białostocką katedrę, by betlejemskie światełko zanieść do rodzinnego domu i przy nim wspólnie spędzić święta Urszula Łobaczewska/ Polska Press
Dzięki harcerzom, wieczny płomień sztafetą dotarł także do województwa podlaskiego. W przeddzień wigilii Bożego Narodzenia (23.12) na placu Jana Pawła II przed Archikatedrą Białostocką od Betlejemskiego Światła Pokoju rozniecono ognisko. Zgromadzeni wokół mieszkańcy podzielili się opłatkiem i zabrali płomienie z Ziemi Świętej do swoich domów.

Betlejemskie Światło Pokoju - symboli łączności z miejscem narodzenia Chrystusa

Zwyczaj przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju ma 30 lat. W Betlejem, w Grocie Narodzenia Pańskiego, płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. To znak pokoju i symbol pojednania między narodami.

Czytaj też:

10 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski. Słowaccy skauci przekazali je polskim harcerzom w Zakopanem, a ci - w ramach betlejemskiej sztafety - przekazują płomień dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Światło, któremu w tym roku towarzyszy hasło "Czyńcie pokój", wędruje do wszystkich regionów w Polsce. W sobotę (23.12) oficjalnie harcerze przekazali je władzom województwa podlaskiego, Białegostoku, a także mieszkańcom.

- Staram się tu być co roku. W wigilię wszyscy wspólnie odpalamy świece. Staramy się, aby to Światło trwało z nami przez całe święta. To symbol światłości - łączymy się z miejscem, w którym narodził się Pan Jezus - tłumaczy pan Bartłomiej z Białegostoku.

Betlejemskie Światło Pokoju i życzenia pokoju oraz zgody nie tylko na święta

Uroczyste rozpalenie ogniska i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbyło się na placu Jana Pawła II przy Archikatedrze Białostockiej. Wcześniej odprawiona została tam msza święta pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp Józefa Guzdka.

- Nie wystarczy wzruszenie, nie wystarczy celebracja, której jesteśmy świadkami. Naprawdę potrzebne jest to, by zapaliły się nasze serca miłością, dobrocią i normalnością. Żebyśmy tak, jak głosi hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju, czynili pokój - mówił do zgromadzonych wokół ogniska abp Józef Guzdek.

Razem z duchownym ognisko od Betlejemskiego Światła Pokoju rozpalił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki, Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP harcmistrz Krzysztof Jakubowski wraz z Komendantką Hufca ZHP Białystok podharcmistrzynią Eweliną Sakowicz.

- Pokój jest nam wszystkim bardzo potrzebny w wymiarze globalnym, ale przede wszystkim w tym lokalnym - pokój pomiędzy wszystkimi ludźmi. Wszyscy tworzymy wspólnotę lokalną, wspólnotę narodową i o ten pokój, powinniśmy głośno krzyczeć - podkreślał wojewoda podlaski.

Betlejemskie Światło Pokoju płonie już w tysiącach lampionów

W spotkaniu wzięli udział także wicemarszałek Senatu z Podlaskiego Maciej Żywno, przedstawiciele służb mundurowych (Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej), białostockiej rady miejskiej, Caritas Archidiecezji Białostockiej, a także harcerze i mieszkańcy.

Zobacz także:

- Mam nadzieję, że te ogromne ciepło z ogniska poniesiemy do naszych wigilijnych stołów, które będą nas w tym roku wyjątkowo łączyły w pokoju i dobrej atmosferze - powiedział marszałek Maciej Żywno.

Wiceprezydent Białegostoku, Rafał Rudnicki, zaznaczał, że ogień jest symbolem jasności, ciepła i bezpieczeństwa.

- I tego chciałbym wszystkim państwu życzyć na nadchodzące święta. By były one spędzone wśród najbliższych, w ciepłej, przyjaznej atmosferze. Bez względu na to, gdzie te święta będzie się obchodziło, by wokół tych, którzy świętują, było bezpiecznie, spokojnie, by nie działo się nic złego. We współczesnym świecie o to trudno, bo zawsze gdzieś toczą się jakieś konflikty, jakiś spory. Ale choć na ten wyjątkowy czas, czas Świąt Bożego Narodzenia, starajmy się o to, by te spory wygasić i by pokój zapanował wśród nas wszystkich - życzył wiceprezydent Rudnicki.

Warto przeczytać:

Inni przemawiający życzyli mieszkańcom na święta zdrowia i wytchnienia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Dziękowali także harcerzom za zaangażowanie i niesienie pozytywnego przesłania.

- Ciepło, które przywieźliśmy z Zakopanego, dzisiaj płonie w tysiącach lampionów i czeka na dzień jutrzejszy , aż pojawi się na naszych stołach. Bardzo wszystkim my harcerze życzymy pokoju, spokoju, a przede wszystkim rodzinnego i spokojnego czasu świętowania, tak aby to przesłanie "czyńmy pokój" można było nieść przez cały następny rok - dodał harcmistrz Krzysztof Jakubowski, Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP.

Zanim białostoczanie odpalone z ogniska światełka zanieśli do swoich domów, podzielili się opłatkiem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na placu Jana Pawła II w Białymstoku. Mieszkańcy płomienie wiecznego ognia zabrali do domów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna