Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy samorządowcy spotkali się na XXIX Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
XXIX Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
XXIX Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego A. Gryza-Aneszko
Na dwudniowym Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego spotkało się w Serwach kilkudziesięciu samorządowców z regionu. To okazja do podsumowania kończącej się kadencji. Związek podziękował samorządowcom najdłużej piastującym urząd wójta lub burmistrza.

XXIX Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego to przede wszystkim podsumowanie działalności zarządu za poprzedni rok. Spotkanie samorządowców w Serwach to również podsumowanie całej kadencji.

- Podziękowaliśmy samorządowcom, którzy najdłużej sprawują swoje funkcje. Jest ich 9 w naszym gronie. Uhonorowani zostali nagrodami, statuetkami pamiątkowymi. Chcemy w ten sposób podziękować za lata pracy na rzecz społeczeństwa. Myślę, że to ogromne dokonanie przez tyle lat pełnić funkcję wójta czy burmistrza i mieć zaufanie społeczne - mówi Grzegorz Jakuć, przewodniczący ZGWWP, wójt gminy Turośń Kościelna.

Wyróżnienie otrzymali:

  • Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły,
  • Marek Kaczyński, wójt gminy Nowe Piekuty,
  • Jan Hrynkiewicz, wójt gminy Sidra,
  • Mirosław Lech, wójt gminy Korycin,
  • Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk,
  • Jan Joka, wójt gminy Jaświły,
  • Czesław Ołdakowski, wójt gminy Wąsosz,
  • Stanisław Szleter, wójt gminy Grajewo,
  • Witold Łapiński, wójt gminy Poświętne

Samorządowcy pochylili się nad bieżącymi problemami, które dotykają m.in. sołtysów.

- Na Zgromadzeniu wypracowujemy stanowisko, w sprawie naszych sołtysów. Chodzi o to, że mogą oni uzyskać dodatek do świadczenia emerytalnego. Są tam do spełnienia pewne warunki. Jeden zapis mówi, że trzeba pełnić funkcję przez minimum 8 lat. Okazało się, że zapis jest krzywdzący dla niektórych, bo zebrania powołujące sołtysów mogły odbywać się w różnych terminach, bo nie ma sztywnych ram kiedy ono ma się odbyć. Doszło do sytuacji, że niektórym brakuje 2 dni czy 2 tygodnie do tych 8 lat i są wyłączeni z tego świadczenia. Więc złożymy wniosek, by zrobić korektę w tych zapisach - tłumaczy Jakuć.

W Serwach obecny był także Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski.

- Nie wyobrażam sobie, by nie istniała współpraca między władzą centralną, a władzą lokalną, czyli samorządem terytorialnym. To państwo jesteście głosem Podlasia, moim zadaniem jest wsłuchiwanie się w ten głos, słuchać tego, o czym mówicie i przekazywać te informacje do władz centralnych, czyli do rządu RP. Wierzę, że wspólnie możemy zrobić wiele dla naszych wspólnot lokalnych i deklaruję współpracę- mówił wojewoda. - Na spotkaniach z samorządowcami padają pytania co z Funduszem Dróg, co z Polskim Ładem. Jeżeli chodzi o kwestie Polskiego Ładu jest nowa komisja powołana, wznowiła swoją pracę i wnioski są analizowane. Jeśli chodzi o Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to Ministerstwo Infrastruktury analizuje listę inwestycji na rok 2024. Pod koniec marca powinny dotrzeć do samorządów informacje zwrotne - przekazał Brzozowski samorządowcom.

Spotkanie samorządowców jest dwudniowe i zakończy się w piątek przed południem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna