Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez tajemnic

Agnieszka Zalewska
Nie ma jednej uniwersalnej metody zapobiegania ciąży, która odpowiadałaby wszystkimpaniom. Każda kobieta jest wyjątkowa i ma nieco inne potrzeby.
Nie ma jednej uniwersalnej metody zapobiegania ciąży, która odpowiadałaby wszystkimpaniom. Każda kobieta jest wyjątkowa i ma nieco inne potrzeby.
Wybór odpowiedniej, skutecznej, bezpiecznej, dopasowanej do stylu życia metody antykoncepcji to bardzo ważna sprawa w życiu kobiety.

dr Ewa Kurowska - Mroczek ginekolog

dr Ewa Kurowska - Mroczek ginekolog

Antykoncepcja to świadome działanie mające na celu zapobieganie ciąży przy użyciu specjalnych środków i z wykorzystaniem metod sterowania płodnością. Każda kobieta jest wyjątkowa i ma nieco inne potrzeby, dlatego musi sprawdzić przed podjęciem decyzji, jaki rodzaj antykoncepcji pasuje do jej osobowości i stylu życia, jaki powadzi. Istnieje wiele metod zapobiegania ciąży, warto im się bliżej przyjrzeć i porozmawiać o nich z lekarzem ginekologiem, by móc wybrać najbardziej odpowiednią. Można zdecydować się na jedną z naturalnych metod, na pigułki, plastry czy zastrzyki antykoncepcyjne lub też poznać plusy i minusy metod mechanicznych i chemicznych.
Chociaż żadna metoda antykoncepcyjna nie oferuje stuprocentowego zabezpieczenia, większość daje powyżej 95 proc. ochrony, jeśli jest zastosowana we właściwy sposób.

Jest kilka metod zapobiegania niepożądanej ciąży, które dzielą się na kilka grup. Do pierwszej grupy należą mechaniczne (barierowe) środki antykoncepcyjne utrudniające lub uniemożliwiające zapłodnienie. Kolejne grupy to środki chemiczne działające plemnikobójczo oraz preparaty hormonalne. Oraz metody naturalne.

Środki mechaniczne

Prezerwatywa działa na zasadzie fizycznej bariery, która powstrzymuje nasienie przed dostaniem się do pochwy.
Jej zaletą jest to, że jest to łatwo dostępny i dość tani środek antykoncepcyjny. Nie tylko zapobiega niechcianej ciąży, ale chroni też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego jest wskazana dla osób często zmieniających partnerów.
Jednak może osłabiać doznania seksualne, a jej skuteczność w dużej mierze zależy od wprawy mężczyzny w posługiwaniu się nią. Gdy zostanie uszkodzona lub pęknie, będzie zawodna.

Środki chemiczne

Globulki i kremy plemnikobójcze działają 10-15 minut przed stosunkiem. Wprowadza się je do pochwy. Mechanizm ich działania polega na upośledzeniu funkcji plemników.

Ta metoda odpowiednia jest dla kobiet ze skłonnością do infekcji intymnych, bo ma dodatkowe działanie bakteriobójcze. Jej zaletą jest to, że poprawia nawilżenie pochwy, co ułatwia odbycie stosunku. Natomiast wadą jest, że trzeba odczekać około 20-30 minut zanim globulki się rozpuszczą i zaczną działać.
Środki te zwykle obficie się pienią, co dla niektórych kobiet jest krępujące, a mężczyznom może przeszkadzać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna