Bezrobotnym urzędy już nie pomogą

(ika)
sxc.hu
Udostępnij:
Do końca roku pozostały jeszcze dwa miesiące, a urzędy pracy nie mają już pieniędzy na pomoc osobom bezrobotnym. Wstrzymały one lub wkrótce przestaną przyjmować wnioski o staże. Można też zapomnieć o dotacjach na założenie własnej firmy lub bezpłatnych szkoleniach.

- W tym roku otrzymaliśmy o jedną trzecią mniej pieniędzy z Funduszu Pracy - powiedziała Beata Dawidziuk, dyrektor PUP w Bielsku Podlaskim. - W 2010 roku było to ponad 9 mln zł, w tym zaś niecałe 3 mln, a w to wliczona została pomoc z rezerw ministerstwa pracy.

Radykalne cięcia budżetowe, nawet o 2/3, spowodowały, że liczba osób objętych pomocą drastycznie spadła. W pow. sokólskim do sierpnia br. z tej formy wsparcia skorzystało 511 osób, w analogicznym okresie roku poprzedniego - 912. Na roboty publiczne wysłane zostały 52 osoby, a w ubiegłym - 126.

W całym regionie sytuacja wygląda podobnie. Pieniądze na podjęcie działalności przyznano np. dwukrotnie mniejszej liczbie chętnych. W dodatku kwota dofinansowania była mniejsza o 5 tys. zł.

- Zaostrzyliśmy też zasad przyjmowania wniosków o zorganizowanie stażu przez firmy - zaznacza Mirosław Biernacki, dyrektor PUP w Sokółce. - Pracodawca musi zapewnić zatrudnienie osoby po zakończeniu odbywanego przez nią stażu.
Od czerwca br. bezrobocie w naszym województwie powoli zaczęło rosnąć.

W rejestrach urzędów przybyły od tego czasu już 852 osoby bezrobotne, ale prawdziwe apogeum czeka nas właśnie teraz - w listopadzie i grudniu, kiedy kończą się prace sezonowe w rolnictwie i budownictwie.

PUP-y radzą sobie jak mogą pisząc np. wnioski konkursowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że fundusze na aktywizację osób bezrobotnych w 2012 roku pozostaną na tym samym, niskim poziomie.

- Dotknie to przede wszystkim osoby w szczególnej trudnej sytuacji na rynku pracy, które do tej pory korzystały z subsydiowanych form zatrudnienia - Marek Roszczenko, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce. - Chodzi o osoby młode, bez doświadczenia zawodowego oraz długotrwale bezrobotne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
zlikwidować urzedy pracy i to szybko. One nic nie robiły i nie robią aby pomóc bezrobotnym
E
Ela
Wszystko pięknie, tylko co mają zrobić osoby po studiach, bez doświadczenia? Nie mogą znaleźć pracy, staż to często jedyna możliwość nabycia doświadczenia, wzbogacenia cv. Tyle się mówi o pośrednictwie pracy, doradztwie zawodowym, a jak przychodzi co do czego to Polaku radź sobie sam.
j
junak
Nareszcie Urzędy podchodzą d bezrobotnych jak należy-do roboty nieroby,jak kto chce to robotę bznajdzie,niektórzy-większość ma się dobrze a chodzi do Urzędu po zasiłek-to paranoja-nieroby-czeczeńcy oraz inna kasta pijaków i nierobów.Czas z tym skończyć-do roboty,tego za PRL nie było-tak Pis i PO to ukształtowało.
G
Gość
Ile ludzi prowadzi w Bielsku działalność po roku od otrzymania dotacji? Wyciągnąć kasę i zamknąć, a ktoś kto umie coś poprowadzić nie dostanie za cholerę.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie