Bezzwrotna pomoc z unijnej kasy

Magdalena Szymańska
Działamy sezonowo i nie zwrócilibyśmy się o dotację na nowe miejsca pracy, ale to dobry pomysł - mówi Eugeniusz Wiśniewski
Działamy sezonowo i nie zwrócilibyśmy się o dotację na nowe miejsca pracy, ale to dobry pomysł - mówi Eugeniusz Wiśniewski
Udostępnij:
Na pieniądze z Unii mogą liczyć małe firmy ze wsi i miasteczek. Wystarczy, że kogoś zatrudnią.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i firmy, które zdecydują się na utworzenie nowych miejsc pracy na wsi lub w małych miasteczkach, będą mogły otrzymać bezzwrotną pomoc ze środków unijnych. Wnioski będzie można składać już od 16 sierpnia.

Pieniądze kuszą wielu
- Choć jeszcze nie przyjmujemy wniosków, to zainteresowanie tą dotacją jest bardzo duże - przyznaje Katarzyna Śniecińska z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Zbigniew Kamiński, dyrektor podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia, że dotacja nie będzie zależała od rodzaju prowadzonego biznesu, ale od liczby utworzonych miejsc pracy.
- Przedsiębiorca, który zatrudni jedną lub dwie osoby otrzyma pomoc w wysokości 100 tys. zł - mówi. - W przypadku utworzenia trzech lub czterech miejsc pracy ARiMR wypłaci 200 tys. zł. Natomiast w przypadku, jeśli firma zatrudni minimum pięć osób, to może otrzymać nawet 300 tys. zł bezzwrotnej pomocy.

Kto może dostać dotacje

Program szczególnie adresowany jest do gospodarstw rolnych prowadzących działalność gospodarczą.
- Jest to korzystne działanie, zwłaszcza dla przedsiębiorstw o typie usługowym - mówi Zbigniew Kamiński. - Trzeba rozbudować na wsi sektor usług, który nie jest tam najlepiej rozwinięty i dać szansę tym wszystkim, którzy mają kłopoty z utrzymaniem się z rolnictwa.

W tym przypadku o pieniądze będą mogły ubiegać się osoby ubezpieczone w ZUS lub w KRUS, tj. te, które mają małe gospodarstwa rolne, poniżej jednego hektara przeliczeniowego, zatrudniają mniej niż 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza dwóch milionów euro.

Liczy się kolejność

Złożone wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń w ciągu czterech miesięcy od dnia kiedy zostaną złożone w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR W Białymstoku. Natomiast umowa zostanie podpisana w ciągu 14 dni od dnia otrzymania stosownego wezwania z Agencji.

Jeżeli w czasie rozpatrywania wniosku konieczne będzie jego uzupełnienie lub uzyskanie dodatkowych wyjaśnień, to termin jego rozpatrzenia ulegnie wydłużeniu. Wysokość pomocy finansowej wyniesie maksymalnie 50 proc. poniesionych kosztów.

Nowe rozwiązania chwalą eksperci i związkowcy, którzy uważają, że dzięki takiej pomocy na wsi powstanie kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, a szara sfera zostanie zlikwidowana.

Pomoc finansowa będzie przyznawana w ramach działania Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie