Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Ośrodek Kultury: ŻubrOFFka 2014: Znamy już laureatów

Urszula Krutul [email protected]
Aneta Kopaczotrzymała kilka nagród za film "Joanna". Wśród nich znalazła się ta, którą wielu filmowców uważa za najważniejszą - czyli nagroda publiczności.
Aneta Kopaczotrzymała kilka nagród za film "Joanna". Wśród nich znalazła się ta, którą wielu filmowców uważa za najważniejszą - czyli nagroda publiczności. Wojciech Wojtkielewicz
Nagrody rozdane, a filmy obejrzane. Teraz miłośnikom kina niezależnego pozostaje tylko czekać do przyszłego roku, kiedy to odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja jednego z najlepszych festiwali krótkich metraży na świecie.

Za nami 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2014. Tym razem Grand Prix imprezy i 2 tysiące euro powędrowały do twórców z Grecji za film "Waszyngtonia".

- Ta nagroda to dla mnie niespodzianka - mówiła reżyserka, Konstantina Kotzamani z kinowego ekranu, ponieważ nie mogła być na miejscu podczas wręczania nagród. - Dziękuję bardzo i zapewniam, że kochamy was wszyscy. Jestem smutna, że nie mogę być z wami, ale zarazem dumna, że spodobała się wam "Waszyngtonia". Przesyłam ciepłe pozdrowienia z Grecji.

Nagroda przypadła za "stworzenie bogatej wieloznaczeniowej metafory o kondycji człowieka. Za wprowadzanie widza w surrealistyczny wymiar. Za bardzo świadomą reżyserię i stosowanie języka kinematografii, zacierającego granicę między fikcją a dokumentem". Film otrzymał również wyróżnienie za najlepsze zdjęcia.

Widzowie z kolei wybrali zupełnie inny film. Nagroda Dzikiego Żubra (czyli nagroda publiczności) trafiła do Anety Kopacz za film "Joanna". Obraz ten otrzymał również pierwszą nagrodę w bloku "Niezależni" oraz tytuł najlepszego dokumentu.

- Nagroda publiczności cieszy najbardziej - zapewniała Aneta Kopacz, reżyserka. - Tyle osób nie może się mylić.

Z kolei najlepszą fabułą został uznany film "Mleczny brat" w reż. Vahrama Mkhitaryana, a najlepszą animacją "Symphony No. 42" (reż. Réka Bucki). Jeśli zaś chodzi o muzykę, to jury najbardziej spodobała się ta z filmu "Pieśń pasterza" w reż. Vahrama Mkhitaryana.

Listę wszystkich nagrodzonych można znaleźć na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury, organizatora imprezy.

Nowością w tym roku był Konkurs KIDS, w którym filmy oceniały dzieci.

- Trudno się wybierało filmy - zapewniała Amelia, jedna z małych jurorek. - Wszystkie były fajne i ciężko było wybrać po jednym.

Jednak udało się i pierwszą nagrodę w konkursie KIDS, w kategorii filmy dla dzieci w wieku 5+ otrzymał obraz "Godziny duchów" (reż. Nils Skapans); pierwsza nagroda w kategorii filmy dla dzieci w wieku 7+ otrzymał "Prosiaczek" (reż. Natalya Berezovaya); zaś w kategorii filmy dla gimnazjalistów laur pierwszeństwa przypadł filmowi "Baranek Boży" (reż. Kees-Jan Muller).

Tegoroczna edycja imprezy trwała pięć niezwykle intensywnych dni. Wypełnione były filmami, koncertami, wystawami, warsztatami i spotkaniami. Na ŻUBROFFKĘ zjechali twórcy z całego świata, a o nagrody w sześciu konkursach walczyło 108 filmów wybranych spośród 1200 zgłoszeń. Filmy oceniało jury w składzie: Katarzyna Kijek, Ujkan Hysaj, Piotr Bernaś i Przemysław Adamski.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna