Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Muzeum Wsi. Skansen dostępny dla amatorów upraw

Julita Januszkiewicz [email protected]
Każdy może uprawiać ogród - przekonuje Marta Korolczuk, ogrodniczka. Zachęca do wydzierżawienia grządki na terenie Białostockiego Muzeum Wsi. Można to zrobić bezpłatnie.
Każdy może uprawiać ogród - przekonuje Marta Korolczuk, ogrodniczka. Zachęca do wydzierżawienia grządki na terenie Białostockiego Muzeum Wsi. Można to zrobić bezpłatnie. Andrzej Zgiet
Jeśli marzysz o uprawianiu warzyw bądź kwiatów, zgłoś się do Białostockiego Muzeum Wsi.

Praca na działce to przyjemność relaks i frajda. Ale oczywiście najpierw jest pot, znój i gnój, a potem możemy się cieszyć z plonów. Bo przecież nie ma ogrodu bez ogrodnika - śmieje się Marta Korolczuk, ogrodniczka.

Zaproponowała Arturowi Gawłowi, kierownikowi Białostockiego Muzeum Wsi, udział w ogólnopolskim projekcie Elżbiety Jabłońskiej "Nieużytki Sztuki. Dzierżawa pod uprawę". Dotyczy on bezpłatnej dzierżawy terenów zielonych, trawników, kawałków ziemi, przyległych do publicznych galerii i muzeów. Projekt jest finansowany przez ministerstwo kultury.

- Już w ubiegłym roku przecieraliśmy szlaki. Przygotowaliśmy teren. Pod potrzeby skansenu zasialiśmy łubin i żyto na nawóz zielony, a w tym roku posadziliśmy ziemniaki, a wkrótce będą warzywa i kwiaty - mówi pani Marta.

Pasją uprawiania ogrodu chce także zarazić innych.

- Wystarczy się tylko do nas zgłosić. Podpiszemy umowę na bezpłatny wynajem grządek. Jednak liczba miejsc jest ograniczona - ostrzega Artur Gaweł.

Radą i pomocą w uprawianiu ogródków służy Marta Korolczuk. Udział w projekcie "Nieużytki sztuki" to świetna propozycja dla miłośników zieleni oraz typowych mieszczuchów, którzy mieszkają w blokach, nie mają działek ani ogródków, a marzą o uprawianiu warzyw bądź kwiatów. W projekcie mogą też uczestniczyć również ci, którzy stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie.

Od ubiegłego roku w tej akcji uczestnicy też białostocka Galeria Arsenał. Grządki wydzierżawiło wówczas sześć osób. Posadziły one słoneczniki, kwiaty ozdobne i różne warzywa. No i zintegrowały się. Na koniec sezonu zorganizowano ucztę dyniową.

Aby umożliwić wszystkim uczestnikom projektu i dzierżawcom kontakt, zostanie stworzona strona internetowa. Będą tu zamieszczane aktualne informacje dotyczące przedsięwzięcia, miejsca, specyfika prac, a także aktualne porady wynikające z kalendarza ogrodniczego.

Strona umożliwi również uczestnikom projektu wymianę wiedzy, doświadczeń, umieszczanie dokumentacji fotograficznej, opisy aktualnych działań.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna